Doženou sboristy Národního divadla až do stávky?

Redakce Kováku i nadále sleduje kauzu nespokojených sboristů Národního divadla. Základní organizace Unie profesionálních zpěváku ND vyhlásila 8. června stávkovou pohotovost. I přes veškerou snahu členů sboru a předsedy ZO Unie profesionálních zpěváků Jakuba Hrubého se vedení divadla odmítá bavit o zlepšení podmínek pro své zaměstnance. Situace jde do tuhého. Všech 60 sboristů je připraveno na výstražnou stávku.

Jak to všechno začalo

Sboristům opery ND vadí několikaleté neúspěšné kolektivní vyjednávání, nerovné pracovní podmínky a také to, že s nimi ředitel Jan Burian nekomunikuje ohledně koncepce řízení Národního divadla. Problémem je velký počet výkonů v měsíci. Druhým důvodem nespokojenosti je neprojednání koncepce Národního divadla, kterou ředitel předkládal ministerstvu kultury 31. března, s odborovými organizacemi. 
Vedení odmítá ustoupit

Ředitel Národního divadla Jan Burian chtěl situaci vyřešit následovně. Pro spor se sboristy vybral advokáta, který měl najít smírčí řešení. „S tímto advokátem, který je dlouholetý spolupracovník ředitele jsme nemohli souhlasit. Vždyť zde si ruka ruku myje již několik let,“ prozradil Jakub Hrubý a dodal: „Navrhli jsme nezávislého advokáta, znalého prostředí divadel a mistra v pracovním právu, ovšem ten byl zase zamítnut ze strany divadla, údajně kvůli jeho nedostatečné odbornosti.“

Případná stávka

Sboristé v čele s Jakubem Hrubým nyní chtějí vyzvat Ministerstvo práce a sociálních věcí, aby určilo nezávislého zprostředkovatele, kterého musí obě strany akceptovat. Po případném neúspěšném vyjednávání se zprostředkovatelem jsou sboristé připraveni jít do výstražné stávky. Divadlo bez 60 nenahraditelných sboristů, tak ztrátu pocítí markantně. Zřejmě se k tomu schyluje. Ředitelka Opery Národního divadla a Státní opery Silvia Hroncová totiž napsala dopis, ve kterém sboristům sděluje, že sice vidí prostor pro jednání, avšak velmi pochybuje o tom, že by zprostředkovatel mohl na rozdílných postojích obou stran něco změnit. OS KOVO i nadále oficiálně podporuje aktivitu sboristů Národního divadla.

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem