Evropské odborové svazy na společné akci v Polsku

Po několika měsících tvrdé snahy se pracovníkům podařilo založit odborové organizace v dříve neorganizovaných závodech Amcor v Polsku. Mají podporou středoevropského organizačního centra (COZZ) a nadnárodní solidaritu. Delegace odborových organizací UNI Europa Graphical & Packaging a industriAll Europe se setkala s novými členy svazu v Lodži. Zatímco v důsledku krizových a úsporných sankcí došlo k neoprávněným omezením odborových práv v mnoha evropských zemích, tato úspěšná odborová činnost demonstruje odhodlání odborových organizací získat pravomoc v poskytování lepších pracovních podmínek.

Ve dnech 6. až 7. listopadu se v Lodži shromáždilo 40 členů odborů z Polska, Německa, Španělska a Francie, aby projednali a poskytli další podporu opatřením zaměřeným na nábor a organizaci pracovníků závodů Amcor v Polsku. Zatímco předchozí pokusy selhaly, pracovníci společnosti Amcor tentokrát skončili úspěšně a založili odborové organizace ve dvou závodech: Amcor Tobacco Packaging a Amcor Flexibles Reflex v Lodži. Mezinárodní solidarita mezi odborovými organizacemi hraje svou roli. Evropská rada zaměstnanců a evropské odborové svazy jsou pravidelně informováni o pokroku.

V den, kdy bylo založení prvního odborového svazu oficiálně oznámeno vedoucímu společnosti Amcor, poslalo asi 40 odborových svazů z celého světa novým polským odborům zprávy o solidaritě a uznalo jeho založení. Vůči vedení společnosti Amcor byly přijaty kroky k zajištění integrace nových polských odborových organizací do evropských odborových struktur a evropské rady zaměstnanců.

Setkání v Lodži představovalo novou příležitost pro organizace UNI Europa Graphical & Packaging a průmyslové společnosti industriaAll Europe. Vyhlídky na zlepšení pracovních podmínek polských pracovníků jsou dobré, jednání může začít.

 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem