Seznam vydaných čísel

14

Zpět

16. dubna 2004

KOVÁK

space5.GIF (47 bytes)Odbory varují před životem na dluh - Platební neschopnost hrozí v řadě domácností
space5.GIF (47 bytes)Přestane se Kolben obracet v hrobě? - ČKD: obroda bývalého průmyslového gigantu
space5.GIF (47 bytes)Jak se mají důchodci? Stále hůř - říká průzkum ADO
space5.GIF (47 bytes)SR: Dubničtí kováci na dlažbě - Zbyl jim jen hněv a oči pro pláč
space5.GIF (47 bytes)Elektrolux dezertuje z USA - V Mexiku bude platit dělníkům jen desetinu mzdy!
space5.GIF (47 bytes)Jak se vzdělávají španělští kováci - Čtvrtina podniků se nestará o zvyšování kvalifikace
space5.GIF (47 bytes)Slovenský průmysl: Normální mzdy stouply, reálné klesly

ENERGETIK

space5.GIF (47 bytes)Z jednání komise BOZP OSE
space5.GIF (47 bytes)Ročenka Elektro 2004
space5.GIF (47 bytes)EPSU k pracovní době
space5.GIF (47 bytes)Svoboda pohybu v rámci Evropské unie
space5.GIF (47 bytes)E.ON Hungary

PŘÍLOHA

space5.GIF (47 bytes)PORADNY NA PŘÁNÍ
space5.GIF (47 bytes)space5.GIF (47 bytes)Sociální rubrika: Musím doložit i příjem zaopatřeného syna?
space5.GIF (47 bytes)space5.GIF (47 bytes)Psychologické okénko: Proč se má žena tolik změnila
space5.GIF (47 bytes)space5.GIF (47 bytes)Zdravotní koutek - lékařka: K čemu vyšetření okultního krvácení?
Lze léčit vysoký tlak?
space5.GIF (47 bytes)Daňové minimum aneb vyznáte se v daních (VII.)
space5.GIF (47 bytes)Jak poskytnout sociální půjčku z odborových prostředků?
a

a

Odbory varují před životem na dluh

Platební neschopnost hrozí v řadě domácností

Roste zadlužování českých domácností - varují v čerstvě zveřejněné analýze experti Českomoravské konfederace odborových svazů. Dluh průměrné české rodiny se dvěma dětmi (a to jen u bankovního sektoru) přesáhl koncem roku 2003 sumu 90 000 Kč.

Vše má svůj rub a líc. Rekordní spotřeba domácností v loňském roce se stala hlavním tahounem ekonomického růstu v naší zemi - upozorňují odborníci ČMKOS-, jenže bohužel zdaleka neodpovídá koupěschopnosti obyvatelstva. Jaká je? Průzkumy ukazují, že jedna třetina obyvatel vůbec nespoří a další třetina uspoří měsíčně stěží 1000 Kč. Tyto domácnosti bez rezerv jsou velmi zranitelné. Vzniká proto riziko, že by se mohly kdykoliv dostat do situace, že nebudou schopny splácet své půjčky - ať už v důsledku nepříznivého cenového vývoje nebo následkem ztráty zaměstnání a tím i úbytku disponibilních příjmů. A není to jen strašení - říkají odbory -, již v průběhu tohoto roku čeká na občany celá řada negativních cenových a důchodových dopadů. Letos i v následujících letech lidé pocítí dopady vstupu země do Evropské unie.

Život na dluh a expanze úvěrů v českých domácnostech je výrazem měnícího se životního stylu českého obyvatelstva, který se přibližuje zvyklostem ve vyspělých zemích. Obava odborů však vyplývá z prudkého růstu tohoto zadlužení. Statistiky ukazují, že bankovní úvěry obyvatelstva mají výrazně stoupající trend: od roku 1993 (46,2 miliardy Kč) do roku 2003 (210,9 miliardy Kč) téměř pětinásobně vzrostly. Přitom stále významnější roli hraje i zadlužování mimo bankovní sektor - leasing, prodeje na splátky, spotřebitelské úvěry od nebankovních institucí ap.: od roku 1996 (13,5 miliardy Kč) do roku 2002 (60,4 miliardy Kč) se zvýšilo téměř 4,5krát; v případě roku 2003 je odhad 80 miliard Kč, takže v tomto srovnání již půjde o šestinásobné zvýšení. Podle expertů ČMKOS je třeba tento trend přibrzdit.

Z historické zkušenosti je známo, že dlouhodobější život na dluh si mohly dovolit jen ty národy a vrstvy, řadící se mezi bohaté, a i mnohé z nich často pod náporem enormní úvěrové a úrokové tíže časem zkolabovaly. Zatímco u nepřehlédnutelné části českých domácností je rostoucí zadlužování spíše výrazem nouze než čehokoli jiného. Jestliže tedy v krátkodobém horizontu může spotřebitelská expanze napájená roztáčejícími se úvěry napomoci ekonomickému růstu země, tak jak jsme toho byli svědky v roce 2003, dlouhodobě je takový stav stěží udržitelný, zdůrazňují odbory.

JANA BENEŠOVÁ

a

a

Nahoru

m_kolben2.jpg (13466 bytes)Přestane se Kolben obracet v hrobě?

ČKD: obroda bývalého průmyslového gigantu

Odloučení od mateřské firmy, to se před rokem jevilo jako pozitivum v očích odborářů z prosperující dceřiné společnosti ČKD PRAHA DIZ, a. s. Před několika dny - 7. dubna - však vláda rozhodla o prodeji ČKD Praha Holding jako celku, to znamená včetně dvou dceřiných společností. Je to tedy zklamání pro DIZ? Zajímal se K&E v následující aktuální reportáži.

Malé ohlédnutí

Holding jako celek, vyjímaje DIZ, vykazoval koncem 90. let obrovské ztráty. Řešení situace se vidělo v konkursním řízení, nebo soudním vyrovnání. "Nyní, po letech, se ukazuje, že konkurs raději ne. Snad jen v několika případech v ČR se tímto způsobem podařilo nastartovat výrobu," zamýšlí se předseda ZO OS KOVO v ČKD PRAHA DIZ Miroslav Kvíz. "V případě holdingu ČKD se po mnoha jednáních a problémech před čtyřmi lety dospělo k soudnímu vyrovnání, které bylo završeno začátkem minulého roku, a dá se říci, že úspěšně," připomíná fakta, která K&E přinesl v reportáži v č. 14/2003. Během tohoto procesu holding rozprodal většinu z 8 dceřiných společností, takže v současnosti sdílí jeho osudy již jen Vagónka Vítkovice a DIZ Praha. "Miliardové ztráty, které °nasekal° vlastník holdingu - společnost IMPRO - v 90. letech, přikryly Česká konsolidační agentura, KONPO a Fond národního majetku. Díky tomu získaly 86 procent akcií holdingu. Následovalo rozhodnutí vlády, že bude vypsána soutěž na koncového majitele společnosti," vysvětluje.

Dvě soutěžní kola

Rozhodnutí o prodeji holdingu jako celku padlo loni v červnu a na jeho základě byla ustavena meziresortní komise. V ní kromě představitelů výše zmíněných majoritních vlastníků měly své zástupce i ministerstva financí, průmyslu a obchodu, práce a sociálních věcí. Veřejná soutěž byla nastavena dvoukolově. V prvním hrál roli privatizační projekt a kritéria, která byla rázu spíše podnikatelského, s cílem udržet výrobu a zaměstnanost. Do druhého kola, kde rozhodovala již nabídnutá cena, postoupila plzeňská Škoda Holding, a. s., a společnost Fite-DV ze strojírenské skupiny 11 Fite. "Dne 23. 2. 2004 proběhlo otevírání obálek a nabídka společnosti Fite-DV ve výši 302 miliónů Kč o 14 miliónů překročila odborně stanovený limit, pod který neměl být prodej uskutečněn. Podotýkám, že obě společnosti dostaly veškeré výrobní a ekonomické informace, na jejichž základě měly nabídnout cenu. Navrhnutá cena druhého zájemce tohoto limitu nedosáhla. Na základě této skutečnosti doporučila meziresortní komise vládě a majitelům a. s. Fite-DV jako tu, která by měla ČKD Holding za uvedenou cenu získat," uvádí M. Kvíz. Vyjádření vlády padlo 7. dubna a odpovídalo doporučení komise. "Myslím, že toto řešení je optimální. Společnost Fite-DV byla vždycky můj favorit, takže na mé straně je spokojenost z výroku vlády absolutní," dodává. Nakonec tedy necítí žádné zklamání, ačkoliv si původně představoval, že lepší bude prodej holdingu po částech - vrací se k uvodní otázce naší reportáže.

Role odborů

A role odborů v tomto procesu? "Naše možnosti byly veliké. Zde bych chtěl vyzdvihnout spolupráci s kolegou Mirkem Holinkou z vítkovické Vagónky," zdůrazňuje. "Měli jsme přímou účast díky tomu, že se nám před čtyřmi lety podařilo prosadit do stanov ČKD, aby byl zástupce zaměstnanců v dozorčí radě holdingu. Stal jsem se jím já a bylo velmi pozitivní, že jsme měli pod kontrolou celý proces z oficiálního pohledu. V době rozhodování vlády jsme také několikrát navštívili ministra práce Škromacha a byl to on, kdo prosadil do meziresortní komise svého náměstka. I to byl důležitý krok, který vedl k tomu, že vše dobře dopadlo," tvrdí předseda Kvíz.

ČKD PRAHA DIZ nic neohrozí

"Jsem tomuto výsledku rád, i když se dá říci, že DIZ je na tom dobře bez ohledu na to, kdo bude majitelem," usmívá se. "Za loňský rok činil náš prodej 3,4 miliardy Kč a zisk před zdaněním dosáhl 30 miliónů Kč. Také pro letošek máme již nasmlouvány zakázky za 2 miliardy," nastiňuje ekonomickou situaci. Průměrný plat ve firmě činí 24 000 Kč a pro letošek je kolektivní smlouvou garantován jeho průměrný nárůst o 5 procent, přičemž o stejné procento se zvedly i tarify.

V sociálním programu se podařilo prosadit zvýšení příspěvku na rekreaci dítěte z 1000 Kč na dvojnásobek, každý zaměstnanec má konto na přesně specifikované zdravotní nadstandardy ve výši 3000 Kč ročně. Kromě pravidelných zdravotních prohlídek bude možno podstoupit i celkové vyšetření nejmodernějšími metodami, zcela hrazené zaměstnavatelem.

Co povstane z prachu a popele?

Společnost Fite-DV již vlastnila čtyři bývalé dceřiné společnosti ČKD, koupí holdingu nyní získá ještě další dvě a ochrannou známku. "Z 20 000 zaměstnanců ČKD na začátku 90. let, kdy se scházelo 20 předsedů, zůstala pod střechou holdingu necelá tisícovka s dvěma předsedy. Nyní z toho prachu snad vznikne malá smysluplná skupina firem. Je tady alespoň snaha, aby to tak bylo nastaveno, a kdyby se to povedlo, myslím, že by ČKD PRAHA DIZ, a. s., dostal nejkrásnější dárek k 45. výročí svého vzniku a pan Kolben by se nemusel tolik °točit° v hrobě," uzavírá předseda Kvíz.

Text a snímky (trb)

a

a

Nahoru

Jak se mají důchodci?

Stále hůře - říká průzkum ADO

Senioři považují svoji sociální situaci většinou za horší, než tomu bylo v předchozích letech. To ukázal v pořadí již sedmý průzkum, který uskutečnila prostřednictvím dotazníků během prosince 2003 a ledna 2004 Asociace důchodců odborářů (ADO) při Českomoravské konfederaci odborových svazů. Šetření se zúčastnilo celkem 827 respondentů ze všech krajů ČR, z řad starobních a invalidních důchodců, mužů i žen, z měst i obcí.

Na otázku Stačí vám starobní (invalidní) důchod na pokrytí základních životních potřeb? odpovědělo 54,3 % respondentů, že nestačí (v roce 2000 50,6 %). Větší část z nich napsala: musí stačit. Na dotaz Musíte svoje potřeby omezovat? odpovědělo 5,9 % nemusím, 68,8 % musím částečně a 25,3 % musím výrazně. Důchodci, kteří svoje potřeby musí omezovat, vyznačili, že nejvíce v případě rekreace (63,6 %), návštěvy kulturních akcí, nákupu novin, knih apod. Celkem 54,7 % důchodců uvedlo, že se musí se omezovat v nákupu oděvů a bot, a 50,8 % respondentů je nuceno omezit nákup předmětů dlouhodobé spotřeby, jako jsou televizory, chladničky, pračky. Na nákupu potravin šetří 27,1 % důchodců. Proti minulým rokům vzrostl počet těch, kteří se domnívají, že se jejich životní úroveň v tomto roce zhorší (77,5 %), zatímco v roce 2000 zaznamenal průzkum 58,2 %. Pro 80,4 % respondentů je důchod jediným zdrojem příjmu. Na otázku Kolik procent z průměrných hrubých mezd by měly činit průměrné starobní důchody? odpověděli senioři, že by to mělo být 67, 9 %. Jak by měla probíhat valorizace? Tak jako dosud, tzn. podle růstu spotřebitelských cen domácností celkem a z jedné třetiny růstu reálných mezd, si myslí pouze 6,4 % respondentů. Podle růstu životních nákladů důchodců a alespoň z poloviny růstu reálných průměrných mezd by rádo valorizovalo 46,1 % dotázaných. Celkem 30,3 % oslovených si přeje valorizovat podle růstu reálných průměrných mezd, a to ve 100% výši. Zásadní nespokojenost se projevila s výší valorizace k 1. 1. 2004. Podle průzkumu není spokojeno 68,2 %, částečnou spokojenost projevilo 29,5 %, spokojenost s valorizací uvedlo 2,3 % dotázaných.

Průzkum ukázal, že důchodci využívají penzijní připojištění a stále spoří. Z odpovědí vyplývá, že převážná většina oslovených má s tímto způsobem spoření dobré zkušenosti. Naprostá většina důchodců si po uplynutí stanovené lhůty uspořené peníze vybírá v plné výši. Tyto peníze slouží k uspokojení potřeb, které si s běžným příjmem nemohou dovolit (nákup chladničky, pračky, úpravy bytu apod). Na dotaz, zda jsou senioři spokojeni s úrovní zdravotní politiky vlády, odpovědělo 71,8 % NE, 6,5 % ANO, 21,7 % NEVÍ. Z výsledku výzkumu dále vyplývá, že respondenti vydávají stále vyšší částky peněz přímou platbou za zdravotnické služby. Zatímco v roce 1997 to bylo 1513 Kč, v roce 2003 již 3023 Kč.

Polovina respondentů se domnívá, že po vstupu ČR do EU se hospodářská situace v zemi zhorší. O tom, zda vstup do EU přinese zhoršení sociálního postavení důchodců, si 52,2 % myslí, že ano, 25,5 %, že zůstane stejné.

Oslovení respondenti poukazují na nízké důchody. Konstatují, že růst cen životních potřeb není dostatečně pokryt valorizací důchodů. Řada z nich připomíná, že reálná hodnota průměrného důchodu je stále nižší než v roce 1989. Poukazují také na to, že stále narůstá rozdíl mezi průměrným důchodem a průměrnou mzdou. Oslovení upozorňují na rozdíly v důchodech starodůchodců a novodůchodců. Řešení vidí ve změně pravidel valorizace důchodů.

Respondenti si také naříkají na všeobecnou neúctu k seniorům. Dotýká se jich zejména to, že se o nich v mediích píše jako o přítěži společnosti. Mají dojem, že arogance politické reprezentace vůči potřebám důchodců má vliv na bezohlednost mladé generace ke starším lidem. Domnívají se, že by se měl tento stav změnit směrem ke společnosti, která si bude vážit zkušeností starších lidí a která se jim dokáže za to, co v minulosti vytvořili, náležitě odměnit tím, že jim vytvoří podmínky pro důstojné stáří.

OTTA POLÁK
MILAN ČERVENKA

a

a

Nahoru

SR: Dubničtí kováci na dlažbě

Zbyl jim jen hněv a oči pro pláč

Jestliže propuštění 80 zaměstnanců a opožďování výplat v akciové společnosti Metalurg v Dubnici nad Váhom v loňském roce signalizovaly narůstající ekonomické potíže, po Novém roce přišla ta pravá pohroma. Nedoplacené prosincové, lednové, ale i únorové mzdy, převedení převážné části z 573 pracovníků na nucenou dovolenou a náhradní 70procentní mzdu vyústily posléze v oznámení o připravovaném hromadném propouštění, což vyvolalo vlnu oprávněné nespokojenosti dubnických pracujících.

Aby nebylo všem nemilým překvapením konec, začátkem března se osazenstvo dozvědělo, že vlastníkem strojního zařízení a budov již není a. s. Metalurg, ale s. r. o. Frigolli, která sídlí kupodivu na stejné adrese jako ředitelství Metalurgu v Bratislavě. Nicméně zaměstnavatelem nadále zůstal Metalurg. Frigolli našla uplatnění i finance na úhradu dlužných mezd pouze pro několik desítek lidí, ale u většiny zaměstnanců nebyla ochotna převzít (po Metalurgu) závazky za dlužné mzdy a místo toho jim nabídla rozvázání pracovního poměru dohodou. Když tito pracovníci odmítli příslušné dokumenty podepsat, nařídilo jim vedení "výkon práce", což znamenalo jejich soustředění v bývalé jídelně, kde byli nuceni setrvat osm hodin. Za opuštění vymezeného prostoru mělo následovat okamžité ukončení pracovního poměru, což zaměstnanci, z nichž řada má za sebou i 30 let práce v Dubnici, označili za šikanování. Nakonec do 18. března odešlo dohodou asi 160 lidí, aby se mohli co nejdříve zaregistrovat na úřadě práce a získat tak alespoň podporu v nezaměstnanosti. Podle vyjádření šéfa Metalurgu v Dubnici J. Máce je prý nevyhnutelné ušetřit na mzdách a propustit celkem přibližně 200 zaměstnanců.

Odborová organizace KOVO v Metalurgu, kterou podpořil osobně i předseda OZ KOVO Emil Machyna, odmítla myšlenku na vyhlášení konkursu, neboť by takto přišlo o práci i zbývajících 350 pracovníků. Ostatně právě všichni ztrátou místa ohrožení kováci podepsali koncem března prohlášení proti přijetí konkursu. Nahněvaní zaměstnanci, kterým po jejich dlouholeté těžké práci dnes hrozí ztráta zaměstnání a sociální těžkosti, již požádali i o potrestání osob odpovědných za nedoplacení mezd, neodvedení členských příspěvků a příspěvků na doplňkové důchodové pojištění.

Podle slovenského časopisu Priority

(ala)

a

a

Nahoru

Electrolux dezertuje z USA

V Mexiku bude platit dělníkům jen desetinu mzdy!

Přibližně 2700 pracovních míst pravděpodobně zanikne v příštím roce v továrně na ledničky švédského koncernu Electrolux v městečku Greenville v severoamerickém státě Michigan, jehož vedení se rozhodlo přemístit veškerou výrobu do dosud nezveřejněného místa v Mexiku. Důvod? V Mexiku bude koncern platit tamním dělníkům jen asi deset procent(!) mzdy, než jakou dává lidem v Greenville, kteří dostávají mezi 13 až 15 dolarů za hodinu.

Jak uvedl časopis Odborového svazu pracovníků automobilového průmyslu (UAW) Solidarity v dvojčísle za březen - duben 2004, nezaměstnaností bude v důsledku zrušení závodu postiženo i několik set dalších osob z okolních subdodavatelských firem. Pokud se závod v Greenville v roce 2005 opravdu uzavře, bude to znamenat skutečnou tragédii pro městečko, jehož zhruba 8000 obyvatel je doslova životně závislých na chodu Electroluxu. Prudký růst nezaměstnanosti v místě, kde nejsou další pracovní příležitosti, pak logicky povede k poklesu životní úrovně většiny obyvatel a následně i ke krachu řady obchodů a živností. Zaměstnanci továrny, kteří se o zamýšlené likvidaci dozvěděli poprvé loni v říjnu, podnikali spolu s UAW a místní radnicí od té doby všemožné kroky, aby odvrátili ředitelství od tohoto záměru. Lidé dokonce zvýšili pracovní tempo a překračovali běžnou denní normu 6000 ledniček při nejvyšší kvalitě, jen aby dokázali šéfům svou prospěšnost, uvedl časopis Solidarity.

Blížící se konec závodu v Greenville vyvolal v místních lidech i odpor vůči Severoamerickému pásmu volného obchodu (NAFTA), které uzavřely počátkem 90. let Spojené státy s Kanadou a Mexikem, a zuřivou averzi vůči mzdovému dumpingu Mexičanů. Nicméně početné apely a veřejná shromáždění nedokázaly přimět koncern, aby upustil od plánovaného přemístění výroby do mexického prostředí, lákajícího nízkými mzdovými náklady a dalšími úlevami pro podnikatele.

(jh)

a

a

Nahoru

Jak se vzdělávají španělští kováci

Čtvrtina podniků se nestará o zvyšování kvalifikace

"Vývojová situace o kovoprůmyslu" je název materiálu o odborném vzdělávání pracovníků strojírenských firem ve Španělsku, vypracovaná odborovými svazy MCA-UGT, FM-CCOO a Nadací Confemetal, o němž informoval časopis Actualidad Sindical ve dvojčísle za březen - duben 2004.

Většina strojírenských podniků, celkem 72 procent, uskutečňuje kursy zvyšování odborné kvalifikace svých pracovníků, přičemž 55 procent formou mimopodnikového vzdělávání. Jen 24 procent má vlastní plán vzdělávání a stejné procento se takovým programem vůbec nezabývá. Nejvíce kursů - 44 procent - je zaměřeno na změny výrobních systémů a procesů, 39 procent na adaptování pracovišť, 37 procent na adaptaci obslužných pracovníků na novou techniku, 35 procent na přípravu pracovníků pro zákaznický servis.

V jednotlivých oborech si zvyšovalo kvalifikaci na úseku automatizace 33 procent mužů a 19 procent žen, na úseku montáže a údržby 32 procent mužů a sedm procent žen, na úseku svářečství 29 procent mužů a pět procent žen, přičemž v obou posledních dvou uvedených profesích převažovali účastníci(-ice) ve věku mezi 16 a 25 let. Na úseku kontroly kvality se kursů účastnilo 10 procent žen a sedm procent mužů. Ještě vyšší procento žen - 36 - bylo zařazeno do kursů o informatice, zatímco se zde vzdělávalo jen 24 procent jejich mužských kolegů. V tomto případě bylo nejvíce zájemců mezi 26 až 45 lety.

Není bez zajímavosti, že účastníci kursů projevili o vzdělávání kladnější mínění než vedení jejich podniků. Tak 81 procento absolventů prohlásilo, že jim přinesly prospěch, devět procent uvedlo, že jim daly jen nedostatečné informace, a osm procent je označilo za naprosto nedostatečné.

(jh)

a

a

Nahoru

Slovenský průmysl:

Nominální mzdy stouply, reálné klesly

I když nominální mzdy ve slovenském hutnictví, strojírenství a elektroprůmyslu od ledna do prosince 2003 stouply, reálné mzdy klesly. Nejvíce se zvýšila průměrná mzda v loňském roce v hutnictví, a to o 1085 na 16 584 korun, avšak reálná se snížila o -170 Sk. Ve strojírenství vzrostla nominální mzda o 1059 na 17 092 korun, ale reálná poklesla o -241 Sk. Nejnižší výdělky byly v elektrotechnickém odvětví, kde sice stouply loni na 14 250 korun, nominálně o 666 Sk, avšak reálná mzda spadla o -408 korun, uvedl kovácký měsíčník Priority na základě Buletinu Statistického úřadu Slovenské republiky.

(la)

a

a

Nahoru

Sociální rubrika

Musím doložit i příjem zaopatřeného syna?

Ing. HANA POPELKOVÁ, poradkyně ČMKOS pro sociální oblast

Dcera po ročním přerušení opět začala studovat. Chci proto požádat o přídavek na dítě a další dávky. Musím k žádosti doložit i příjem zaopatřeného syna, který s námi žije ve společné domácnosti? Bude se k synovi přihlížet při stanovení životního minima naší rodiny?

V. K., Brno

Za rodinu se pro účely zákona o státní sociální podpoře (č. 117/1995 Sb.) považuje oprávněná osoba, tj. osoba, které vznikl na sociální dávku nárok, a společně posuzované osoby. Za společně posuzované osoby (§ 7) se pokládají nezaopatřené děti, jejich rodiče, a to včetně osob, kterým byly děti pravomocným rozhodnutím svěřeny do péče nahrazující péči rodičů, dále manželé rodiče (tj. nevlastní rodiče dítěte), případně druh a družka, pokud s oprávněnou osobou trvale žijí a společně uhrazují náklady na své potřeby.

Z uvedeného vyplývá, že váš syn, který již není nezaopatřeným dítětem, nepatří do okruhu společně posuzovaných osob, přestože s vámi žije ve společné domácnosti. Při stanovení životního minima rodiny se proto k vašemu synovi nepřihlíží, stejně se tak při podání žádosti o testované dávky státní sociální podpory nebude přihlížet k jeho příjmu. To platí například pro přídavek na dítě, sociální příplatek a příspěvek na dopravu.

Odlišná situace však je u příspěvku na bydlení. Na rozdíl od ostatních dávek státní sociální podpory je okruh společně posuzovaných osob pro vznik nároku na tuto dávku v zákoně definován jinak. Společně se v tomto případě posuzují všechny osoby užívající byt, které mají v bytě hlášen trvalý pobyt (§ 7, odst. 6 citovaného zákona). Podmínka, aby osoby spolu trvale žily a společně uhrazovaly náklady na své potřeby se v tomto případě nevyžaduje. Do rozhodného příjmu se proto při žádosti o příspěvek na bydlení zahrnují i příjmy vašeho syna, který s vámi žije ve společné domácnosti. Stejně tak se k synovi přihlíží při výpočtu životního minima vaší rodiny.

Dávky státní sociální podpory náleží při splnění stanovených podmínek oprávněné osobě. Z toho zároveň mimo jiné vyplývá, kdo bude podávat na okresním úřadě o tyto dávky žádost. Oprávněnou osobou pro přídavek na dítě a příspěvek na dopravu je nezaopatřené dítě. Je-li dítě zletilé, vyplácí se dávky tomuto dítěti. Náleží-li dávky nezletilému dítěti, vyplácejí se osobě, která má dítě v přímém zaopatření. Zletilé dítě proto podává žádost samo, za nezletilé jeho zákonný zástupce. Je-li vaše dcera zletilá, musí žádost o přídavek na dítě, případně i o příspěvek na dopravu, podat osobně.

Sociální příplatek náleží při splnění ostatních podmínek rodiči pečujícímu alespoň o jedno nezaopatřené dítě. Žádost o dávku tak podává tato osoba. Nárok na příspěvek na bydlení má při splnění ostatních podmínek vlastník nebo nájemce bytu, který je v tomto bytě hlášen k trvalému pobytu. Žádost o příspěvek tak podává majitel, respektive nájemce bytu.

a

a

Nahor

Psychologické okénko

Proč se má žena tolik změnila?

Mgr. DAGMAR NOVÁKOVÁ, psycholožka, Institut Filia

Jsem dva roky ženatý, s manželkou jsme se brali po roční známosti. Znali jsme se tedy dost dlouho na to, abych věřil, že nám vztah vydrží. Ve všem jsme si rozuměli a kamarádi mi mou hezkou a hodnou Irenku záviděli. Během druhého roku manželství jsem ale přišel na to, že se "Irenka" vlastně strašně změnila. Zdá se mi, jako bych žil s jinou ženou, než jsem si vzal. Také se dost hádáme a obávám se, že to skončí rozvodem. Nemáme děti, a to mě jediné smiřuje se situací, ale stejně bych chtěl vědět, jak je to možné a zda se to stává i jiným lidem.

K. Ř., Slaný

To, co jste v krátkosti popsal, se skutečně stává mnoha lidem nejen v manželství, ale i v průběhu známosti nebo předmanželského soužití. Zdá se, že samotný akt sňatku není až tak podstatný, i když se často uvažuje o působení jakési jistoty "vlastnictví" partnera a nástupu nudy z manželských stereotypů.

Zajímavé je, že naši předci si této pomyslné proměny partnerů všimli už dávno a zanechali nám varování v přísloví, že láska má růžové brýle nebo je přímo slepá. Existuje ještě jedno lidové moudro, které praví, že podle sebe soudím tebe. A s tím souhlasí i psychologové. Podle jejich vysvětlení, když se potkáme s někým novým (a nemusí jít jen o partnerské vztahy), tak ho v podvědomí hodnotíme a přitom se dopouštíme určitých chyb.

První chybou je to, že skutečně máme tendenci soudit druhé lidi podle svých vlastností, postojů a hodnot. Zjednodušeně řečeno, když jsem "Matka Tereza", usuzuji, že i ostatní lidé jsou čestní a pomáhající, a když jsem "lotr Babinský", předpokládám, že druzí lžou, podvádějí, kradou a kdo ví co ještě.

Ke druhé chybě nás přivádí naše předchozí zkušenosti, postoje a předsudky a také to, že si na dotyčné osobě všimneme něčeho na první pohled (říká se tomu haló efekt). Tak třeba, tvrdí se, že zrzaví lidé jsou vzteklejší. Když se u někoho setkáme s touto barvou vlasů, automaticky pak dojdeme k závěru, že je to vztekloun. Nebo nám někdo svým vzhledem připomíná kohosi blízkého a milého a jeho vlastnosti přiřadíme novému a neznámému člověku.

Za třetí chybu je zodpovědná naše vlastnost hodnotit druhé lidi podle našich představ, jací by měli být. V průběhu dětství si vytváříme podle příkladu rodičů a dalších osob a vzorů představu o tom, jak má vypadat a chovat se matka, otec, sourozenec, ale i třeba učitel, lékař, prodavač a podobně. Samozřejmě si také vytvoříme představu našeho budoucího partnera. Řekněme, že jsou to takové formičky, do kterých by se pak měli vejít skutečné osoby. Takže naše formička na partnerku třeba říká, jaké má mít oči, vlasy, postavu, hlas, ale i vlastnosti. Jednoho dne pak potkáme někoho a na první pohled zjistíme, jak se krásně shoduje s naší představou. A protože se v ten moment rozjede chemie zamilování (promiňte mi ten technický výraz), stačí nám několik shod s naší formičkou a už nevidíme, že třeba deset dalších je s ní v naprostém rozporu. Na to většinou přijdeme, až když opadne prvotní okouzlení, a to už někdy bývá, bohužel, pozdě.

Na rozdíl od nás naše nejbližší okolí většinou vidí rozdíly mezi naším očekáváním a skutečnými vlastnostmi našeho partnera hned od začátku, ale my jejich varování bereme na lehkou váhu. A když už někdy i my vidíme na partnerovi nějaké chyby, něco, co není v souladu s tím, co od něj očekáváme, neodradí nás to, protože si myslíme, že partnera změníme. Láska je přece velká čarodějka, alespoň i to tvrdí jedno přísloví.

Tolik asi k jednomu pohledu na to, proč se lidé v partnerských vztazích zdánlivě mění. Je to samozřejmě pohled jen z jedné strany. Na vztahy mezi lidmi má vliv i mnoho jiných skutečností, které mohou někoho opravdu změnit. Nemoc, finanční situace, neuspokojení v profesní oblasti, alkohol nebo drogy. Někdy je to celé jenom o tom, že nejsme schopni unést fakt, že partnerský vztah se v průběhu času mění, že bláznivé létání v oblacích se přeměňuje v porozumění a podporu v životě a že je soužití provázeno i mnoha prozaickými věcmi.

a

a

Nahoru

Zdravotní koutek - lékařka

K čemu vyšetření okultního krvácení?

MUDr. MARIE RAISIGLOVÁ

Letošní chřipka mi dala zabrat. Ale ani v předchozích letech to nebylo snadné. Zatímco teploty ustoupí brzy, přetrvává ještě dlouho únava. Letos jsem měla i zvýšenou sedimentaci, k normálním hodnotám mi klesla až za tři týdny. Doktor mě posílá na různá vyšetření, aby vypátral, co mi je. Nejspíš se obává, že mám sníženou imunitu. Když se vyptal, které nemoci jsem prodělala já a moje rodina, a zjistil, že dědeček zemřel na rakovinu střeva, doporučil mi, abych ihned po dovršení 50. roku věku zašla na vyšetření stolice na okultní krvácení. Toto vyšetření spolu s preventivní prohlídkou bych pak měla absolvovat každé dva roky. Nevím, jestli to má cenu, moc se mi do toho nechce.

O. Ř., Uničov

Česká republika má tradičně nejvíce případů rakoviny tlustého střeva při porovnání statistik výskytu rakoviny v průmyslových zemích, navíc se zjistilo, že má i poměrně vysokou úmrtnost na toto onemocnění a značný podíl případů rakoviny střeva zachycených až v pokročilém stadiu onemocnění, kdy se léčba prodražuje, ale zároveň je menší šance na dlouhodobější přežití nemocného. Přesto, že se o tomto faktu vědělo už dlouho, o zavedení testu, který by odhalil časná a dobře léčitelná stadia rakoviny tlustého střeva v rámci bezplatné preventivní prohlídky u praktického lékaře, se zasloužila až nadace Vize 97 Dagmar Havlové. Každý 50letý a starší pojištěnec jakékoliv zdravotní pojišťovny u nás má nárok 1x za 2 roky na test na včasné odhalení rakoviny tlustého střeva. Je to pro vyšetřovaného na čas nenáročné a nebolestivé vyšetření. Přesto ho někteří pojištěnci odmítají podstoupit. Odrazuje je - jak říkají - "manipulace s biologickým materiálem", problémy s tím, jak seškrábnout z povrchu stolice špachtličkou trochu stolice k vyšetření. Někdo odmítá test s tím, že stolice mizí ve vodě klozetové mísy, a tak z jejího povrchu nemůže nic seškrábnout, a nočník doma nemá. I přes tuhle překážku jsou lidé, kteří si o toto vyšetření dokonce sami říkají, protože mají strach z rakoviny. Nejčastěji mají v blízkém příbuzenstvu někoho s rakovinou nebo i případ úmrtí na rakovinu tlustého střeva. Pak je pro ně toto vyšetření velkou nadějí, že pokud dostali rakovinu i oni, přijde se na to včas. Jedna moje pacientka vyřešila problém nedostupnosti stolice v míse tak, že vzala lopatku na smetí, na ni položila ubrousek a zapasovala ji do mísy. Z povrchu stolice pak mohla setřít požadované tři vzorky pro vyšetření.

Rakovina tlustého střeva zprvu nepůsobí potíže a je jednoduše odhalitelná právě jen výše zmíněným testem, kdy povrch již velmi malých nádorů zcela nepatrně krvácí, krev se vmísí do tvořící se stolice v tlustém střevě, a proto je zjistitelná ve stolici testem pro včasné odhalení rakoviny tlustého střeva neboli testem na okultní čili tajné, oku neviditelné krvácení.

Únava může být první potíží, kterou člověk pocítí, může se objevit po chřipce nebo i bez souvislosti s chřipkou. Při laboratorním vyšetření se může zjistit zvýšená sedimentace nebo i změny v krevním obraze. Výsledky laboratoře však mohou být i zcela normální, v tom spočívá záludnost rakoviny.

a

a

Nahoru

Zdravotní koutek - lékařka

Lze vyléčit vysoký tlak?

MUDr. MARIE RAISIGLOVÁ

Můj 40letý syn už půl roku užívá léky na vysoký tlak. Já, ani manžel, ani náš mladší syn se na tlak neléčíme. Praktická lékařka, která synovi léky nasadila, mu nejprve tři měsíce každý týden tlak přeměřovala. Měřila mu prý stále 180/100. Také mu radila, aby přestal kouřit, zhubl a cvičil. Ale on nemá na cvičení čas. Založil před lety malou firmu a má stále hodně práce a moc starostí. Kouření se snaží omezit, ale příliš mu to nejde. Říká, že se bez cigarety nesoustředí. Sedí buď u počítače, nebo za volantem. Jak dlouho bude muset ty léky užívat? Myslíte, že je bude moci vysadit, že se mu tlak vyléčí?

K. Z., Praha

Hypertenze neboli vysoký tlak krve je v civilizovaném světě velice rozšířená choroba. Vyskytuje se asi u jedné čtvrtiny dospělých lidí, s nárůstem ve vyšších věkových skupinách. Mezi čerstvými důchodci je téměř polovina hypertoniků - tedy lidí, kteří mají vysoký tlak krve. Neléčený vysoký tlak krve je častou příčinou infarktu myokardu a cévní mozkové příhody.

V dnešní době je široký výběr moderních účinných léků na tlak, berou se 1x denně a jsou dobře snášené. Při jejich pravidelném užívání klesne vysoký tlak k normálním hodnotám, tj. 139/89 a méně, a drží se v mezích normy, takže nebezpečí infarktu a cévní mozkové příhody není o moc větší než mezi lidmi, kteří se s tlakem nemusí léčit. Přesto se řádně s tlakem léčí jen asi čtvrtina hypertoniků. Až 25 procent všech úmrtí ve věku nad 40 let je přímo nebo nepřímo způsobeno vysokým tlakem.

Mezi lidmi staršími 40 let postupně přibývá těch, kteří se léčí s vysokým tlakem krve. Většinou se léčí stále, až do konce života. Váš syn je typickým představitelem hypertonika: žije řadu let v napětí a ve stresu, nemá čas na odpočinek, chybí mu dostatek pohybu, váží pravděpodobně více kilogramů, než by měl, navíc dokonce kouří a dá se předpokládat, že nevěnuje pozornost tomu, co a kdy jí.

Samozřejmě by stálo za to, aby se váš syn pokusil s vysokým tlakem zabojovat, zvlášť proto, že hypertenze není v rodině. Měl by se pokusit urychleně zhubnout aspoň šest kilogramů, přestat kouřit, ale především v co nejkratší době by měl odejít ze stresující, vyčerpávající práce.

Měl by mít pravidelnou osmihodinovou pracovní dobu, bez přílišných starostí a nadměrné zodpovědnosti. Tlak 180/100 se občas znormalizuje i po urychleném zhubnutí. Váha se však záhy vrací k původním hodnotám a tlak krve se opět zvýší.

Nadváha a obezita je těžko ovlivnitelná. Hodnoty vysokého tlaku dnes již umíme úspěšně normalizovat a při každodenním braní léků i v mezích normálu udržet

a

a

Nahoru

Daňové minimum aneb Vyznáte se v daních? (VII.)

JINDRA PLESNÍKOVÁ, právní odbor OS KOVO

2. Silniční daň

Jedná se o zákon č. 16/1993 Sb., v platném znění.

Předmět daně (§ 2 odst. 1):

Daň platí poplatník za silniční motorová vozidla a jejich přípojná vozidla (přívěsy, návěsy apod.) s přidělenou státní poznávací značkou v České republice, nebo evidovaná v zahraničí, která jsou používána nebo u poplatníka určena k podnikání nebo k jiné samostatné výdělečné činnosti, nebo jsou používána v přímé souvislosti s podnikáním anebo k činnostem, z nichž plynoucí příjmy jsou předmětem daně z příjmů. Vztahuje se i na vozidlo, které není zahrnuto do hmotného majetku fyzické nebo právnické osoby za účelem jeho odpisování do výdajů, ale za které jsou účtovány výdaje podle záznamů o jízdách podle § 24 zákona č. 586/1992 Sb., v platném znění.

Dani tedy nepodléhají vozidla, která nejsou užívána, ani určena k podnikání, tzn. i auta a autobusy odborových organizací využívané pouze pro vlastní potřebu základní organizace, popřípadě zapůjčené za cenu nákladů dětskému domovu, škole, domovu důchodců apod. Toto osvobození se nevztahuje na povinnost vlastnit dálniční známku podle daných předpisů.

Vznik daňové povinnosti:

Povinnost vzniká měsícem, v němž byly splněny rozhodné skutečnosti uvedené v § 2 odst. 1 (citováno výše).

Poplatník daně:

Fyzická nebo právnická osoba zapsaná jako držitel vozidla v technickém průkazu. U vozidla, které je evidováno v zahraničí, je poplatníkem osoba, která vozidlo využívá na území České republiky. Dále pak zaměstnavatel, pokud vyplácí cestovní náhrady svému zaměstnanci za použití osobního automobilu.

Je-li u téhož vozidla poplatníků více, platí daň společně a nerozdílně.

Osvobození od daně:

Je stanoveno v § 3 zákona. Z důvodu ekologie jsou to již pouze auta na elektrický pohon.

Sazby daně:

Jsou stanoveny v § 6 zákona. Určující je hmotnost vozidla a počet náprav. U osobních automobilů objem motoru v cm3.

3. Daň z nemovitostí

Jedná se o zákon č. 338/1992 Sb., v platném znění.

Daňové přiznání se podává k 31. lednu. Nepodává se , pokud je poplatník podal v některém z předchozích zdaňovacích obdobích. Dojde-li však ke změně okolností rozhodných pro vyměření daně, a to včetně osoby poplatníka, je poplatník povinen podat nové daňové přiznání, popřípadě dílčí daňové přiznání.

Co se týká odborových organizací, tak odborová organizace musí svůj nemovitý majetek přiznat (zaregistrovat) a o osvobození od daně žádá až na základě skutečnosti, že s nemovitým majetkem nepodniká nebo jej nepronajímá. Za takovýchto podmínek neplatí daň z nemovitosti. Osvobození se netýká nezastavěného pozemku ani pozemku nebo jeho částí, které nejsou nezbytně nutné k provozu a plnění funkce stavby, která je v majetku odborové organizace.

Pokud základní organizace podniká nebo svůj nemovitý majetek pronajímá, je také povinna platit daň podle příslušného zákona.

V současné době byla přijata dílčí novela daně z nemovitosti vztahující se k poplatníkům postiženým záplavami.

Předpokládá se, že v dohledné době dojde k celkové změně zákona a daň nebude vyměřována z rozlohy, ale z ceny objektu, a to včetně podzemních podlaží (tyto se dnes do daně nezapočítávají).

4. Daň dědická, darovací a z převodu nemovitostí

Jedná se o zákon č. 357/1992 Sb., v platném znění.

Daň dědická stanovuje jako poplatníka dědice, pokud se tento dědictví nevzdá. Poplatníkem daně darovací je nabyvatel, při darování do ciziny dárce. Předmětem daně je pak nabytí majetku.

Osoby, které dědí (ale toto platí i pro daň darovací), jsou rozděleny do třech skupin, a to následovně:

1. skupina: příbuzní v přímé řadě a manželé;

2. skupina: příbuzní v řadě pobočné, a to sourozenci, synovci, neteře, strýcové a tety, manželé dětí (snachy a zeťové), děti manžela, rodiče manžela, manželé rodičů a osoby, které s nabyvatelem, dárcem, zůstavitelem žijí ve společné domácnosti a které z tohoto důvodu pečovaly o společnou domácnost nebo byly odkázány výživou na nabyvatele, dárce nebo zůstavitele;

3. skupina: ostatní fyzické a právnické osoby.

Podání daňového přiznání se řídí § 21, a to jak pro daň dědickou, tak pro daň darovací. Jak již bylo řečeno, daňové přiznání vždy podává obdarovaný, a to do 30 dnů ode dne, v němž je uzavřena smlouva o darování nebo dar přijat. V případě daru, který je osvobozen v souladu s § 20 odst. 4 zákona, se dar přiznává vždy po uplynutí každého pololetí příslušného kalendářního roku. Přiznání v tomto případě zahrnuje veškerý takto nabytý majetek za toto období.

Přiznání nepodléhají pouze dary osvobozené podle § 19, kde je vymezeno osvobození.

Daň z převodu nemovitosti: Poplatníkem je převodce a nabyvatel zde figuruje jako ručitel. V případě, že se jedná o výměnu nemovitostí, tak platí oba společně a nerozdílně.

Základem daně je pak cena zjištěná podle odhadu nebo cena tržní, je-li vyšší než cena zjištěná. Je-li ale cena tržní nižší než cena zjištěná podle odhadu, základem daně se stává cena zjištěná. Sazba daně je v současné době 3 % z ceny. Novela změnila i termín pro podání daňového přiznání a lhůtu splatnosti daně. (§ 21 zákona): "Poplatník je povinnen podat místně příslušnému správci daně přiznání k dani z převodu nemovitosti nejpozději do konce třetího měsíce následujícího po měsíci v němž byl například zapsán vklad do katastru nemovitostí."

Daň z převodu nemovitosti je splatná ve lhůtě pro podání daňového přiznání (§ 21 odst. 2 písm. a).

5. Zákon o správě daní a poplatků

Jedná se o zákon č. 337/1992 Sb., v platném znění. Tento zákon stanovuje, kdy, komu, za co a jak odvádět daně a poplatky. Dále pak řeší otázku sankcí a penále. Z uvedeného tudíž vyplývá, že správce daně má trojí pravomoc:

1. policie,

2. státního návladního,

3. samosoudce.

Pro odborovou organizaci z tohoto zákona vyplývají následující povinnosti a termíny:

* Registrace na finančním úřadu tam, kde tato povinnost vyplývá ze zákona (návazně na to pokyn MF D-92 uveřejněný ve Finančním zpravodaji č. 10 z 31. 10. 1994 a Kováku). Na to pak navazuje povinnost dělat každoročně daňové přiznání.

Daňové přiznání udělá odborová organizace, která je registrována jako plátce daně z příjmu právnických osob, i v takovém případě, že má příjmy pouze z příspěvků, popřípadě z úroků, a podle zákona o daních z příjmů (§ 38 písm. m) daňové přiznání dělat nemusí.

Dále pak v případě, i když není registrována, ale finanční úřad ji rozhodnutím vyzve. V případě, že by neuposlechla výzvy, nesplnila by povinnost nepeněžního plnění a na základě toho by mohla obdržet opakovaně pokutu podle § 37 odst. 1.

* Včasné a úplné odvádění daní místně příslušnému finančnímu úřadu.

* Plnění oznamovací povinnosti podle § 34 odst. 5 zákona o správě daní a poplatků.

* Předložit finanční kontrole příslušné doklady, které mají návaznost na daňové odvody.

6. a 7. Daň z přidané hodnoty a daně spotřební

Jsou daně viditelné, které zaplatíme v každém sebemenším nákupu. Jejich problematika je poměrně složitá, a tak by rozsah textu byl rozsáhlý stejně jako u daně z příjmů fyzických osob. S ohledem na nestravitelnost a komplikovanost této daňové problematiky jsme se rozhodli ji pominout. A nejen z výše uvedených důvodů, ale i s ohledem na současné novely zákona o dani z přidané hodnoty, které ještě procházejí projednáváním. Nejsou schváleny senátem a nejsou ani podepsány prezidentem republiky. Jediné, co signalizují, je výrazné zvýšení cen služeb a mnoho zboží a následnou nesmyslnou jednorázovou kompenzaci rodinám s dětmi a důchodcům. Přičemž by bylo vhodnější daňové zatížení těchto skupin obyvatel setrvale snižovat.

Je zřejmé, že současná daňová reforma není vůbec promyšleným krokem, který by vedl k prosperitě, ale pouze krátkodobým a poněkud chaotickým řešením současných problémů vlády.

(Dokončení seriálu)

a

a

Nahoru

Jak poskytnout sociální půjčku z odborových prostředků?

JINDRA PLESNÍKOVÁ, právní odbor OS KOVO

Jsme malá odborová organizace a chtěli bychom svým členům pomoci. Nemáme mnoho prostředků na to, abychom poskytovali sociální podpory, ale napadlo nás, že bychom mohli v případě potřeby poskytnout půjčku na sociální účely. Jak by měla vypadat smlouva a co vše je k sociálním půjčkám potřeba?

K. P., Mladá Boleslav

Sociální půjčka (návratná sociální podpora) bezúročné

Odborová organizace si může na své konferenci nebo členské schůzi stanovit, že místo sociálních podpor, nebo vedle nich bude svým členům poskytovat návratnou sociální podporu - sociální půjčku na překlenutí tíživé situace, například na nákup protetických pomůcek, ale i na potřeby a pomůcky pro děti na začátku školního roku, nebo - jak se v poslední době rozmáhá - na úhradu vyúčtování za teplo a teplou vodu.

V takovém případě je nutné s tímto plněním vůči členům počítat v rozpočtu čerpání a stanovit sociální potřebnost, popřípadě jiná kritéria na poskytování návratných sociálních podpor (sociálních půjček). Dále je nutné tyto podpory (půjčky) mít ošetřeny smlouvou tak, aby byla zajištěna jejich návratnost. Odborová organizace může požadovat pro zajištění návratnosti i ručitele. Jinak v souladu s § 551 občanského zákona lze dluh zajistit i srážkami ze mzdy.

§ 551 zákona 40/1994 Sb. (občanský zákoník) - dohoda o srážkách ze mzdy a jiných příjmů:

1) Uspokojení pohledávky lze zajistit písemnou dohodou mezi věřitelem a dlužníkem o srážkách ze mzdy, srážky ze mzdy nesmějí činit více, než by činily srážky při výkonu rozhodnutí.

2) Proti plátci mzdy nabývá věřitel práva na výplatu srážek okamžikem, kdy byla plátci dohoda předložena.

3) Ustanovení odstavců 1 a 2 platí i pro jiné příjmy, s nimiž se při výkonu rozhodnutí nakládá jako se mzdou.

Pro sociální účely lze zřídit i vlastní sociálněpodpůrný fond. V takovémto případě je nutné vypracovat statut fondu, který obsahuje způsob naplňování a kritéria pro čerpání.

Tyto půjčky a jejich úrokové zvýhodnění jsou od daně darovací osvobozeny (v předchozích obdobích byly daněny jako jiný majetkový prospěch), a to za podmínek stanovených § 19 odst. 3 písm. d): "příležitostných bezúplatných nabytí movitého majetku a jiného majetkového prospěchu, jehož hodnota nepřesahuje 3000 Kč". U půjček se tím rozumí nikoliv výše půjčené částky, ale výše odpuštěných úroků.

Zákon o dani dědické, darovací a z převodu nemovitosti byl novelizován v tomto bodě zákonem č. 148/2002 Sb., který novelizoval zákon č. 569/1991 Sb. o pozemkovém fondu ČR.

V případě, že si odborová organizace bude chtít stanovit například manipulační poplatek, daný třeba % z půjčené částky, je třeba si uvědomit, že tento poplatek je předmětem daně.

Smlouva o půjčce

(vratné sociální podpoře na překlenutí tíživé sociální situace)

VZO OS zastoupený předsedou panem ............................

na straně jedné

a pan, paní .................., rodné číslo ..................

bytem (adresa) ...............................................

č. OP ................. na straně druhé

uzavřely ve shodě se zásadami a rozpočtem přijatými na členské schůzi dne ........... tuto

smlouvu

I.

o poskytnutí půjčky (vratné sociální podpory) ve výši ......... Kč, slovy ....................................................

panu, paní....................................................

II.

Pan/paní ................ se zavazuje celou poskytnutou částku vrátit ZO OS v pravidelných měsíčních splátkách ve výši Kč ...... slovy ................ a souhlasí s tím, aby tyto splátky byly uhrazovány srážkou ze mzdy v souladu s § 551 zákona č. 40/1964 Sb. v platném znění (občanský zákoník) a aby první splátka byla provedena z vyúčtování za měsíc ............... .

V případě ukončení členství v odborové organizaci uhradí celou zbývající částku najednou v hotovosti, nejpozději do šesti měsíců ode dne skončení členství v ZO OS.

III.

Poskytnutá částka Kč ........ bude vyplacena v hotovosti prostřednictvím pokladny ZO OS.

IV.

Jinak se tato dohoda řídí platnými ustanoveními občanského zákoníku.

V.

Tato dohoda se vyhotovuje ve čtyřech vyhotoveních s určením pro:

1x člen ZO OS

1x mzdová účtárna zaměstnavatele člena

1x pro evidenci sociálních výpomocí při VZO OS

1x jako účetní doklad pro výplatu z pokladny VZO OS

V ........... dne ..............

  podpis člena razítko a podpis předsedy VZO OS