Místopředseda Dvořák navštívil závod Futaba Czech Havlíčkův Brod

V pondělí 16. ledna  zavítal místopředseda OS KOVO  Libor Dvořák na pozvání místních kováků do firmy FUTABA Czech spol.r.o Havlíčkův Brod.
Výbor zdejší ZO OS KOVO dlouhodobě sděluje vedení firmy své podezření na porušování platné pracovně právní legislativy (např. § 309 ZP - nezajištění srovnatelné mzdy a § 93 ZP - rozsah práce přesčas) u agenturních zaměstnanců, kteří mají dlouhodobě ve firmě již cca 40%ní (!!!) podíl. Tato podezření výbor  adresoval i příslušnému státnímu úřadu inspektorátu práce a současně  požádal o větší podporu vedení našeho odborového svazu.

Pondělní schůzka místopředsedy Dvořáka s japonským prezidentem firmy panem Hiroyuki Nakai tak byla dalším pracovním  setkáním  vrcholných představitelů OS KOVO s vedením společnosti (-v minulosti závod při řešení obdobných problémů navštívil již předseda Jaroslav Souček).
Během jednání se obě strany informovaly o svých stanoviscích zejména v oblasti využívání agentur práce. Libor Dvořák, kterého na jednání doprovázela specialistka pražské centrály Ing. Alena Paukrtová a specialisté Regionálního pracoviště OS KOVO Jihlava Ing. Hana Hřebíková, Jiří Čermák a Mgr. Ladislav Sejkora, zdůraznil, že OS KOVO věnuje dlouhodobě situaci ve Futabě pozornost a že výbor ZO OS KOVO Futaba Czech bude mít i nadále ve svých oprávněných požadavcích plnou podporu celého odborového svazu KOVO
Společnost FCZ sdělila, že není dlouhodobě schopna plnit sve cíle bez masivního využívání agentur práce. Trvala na tom, že FCZ sama platné právní normy v této oblasti neporušuje, ale připustila, že pokud budou šetřením SUIP prokázány nedostatky, bude  je  důsledně řešit.
Další schůzka místopředsedy OS KOVO a prezidenta společnosti FCZ byla předběžně stanovena na středu 8. února (po podrobném seznámení se vedení společnosti FCZ se závěry právě dokončované kontroly SUIP). 

Společnost Futaba Czech, s.r.o. Havlíčkův Brod, se zabývá výrobou lisovaných a svařovaných karosářských a podvozkových dílů a výfukových systémů pro automobilový průmysl. Vznikla koncem roku 2002 na pozemku v průmyslové zóně Havlíčkův Brod - Baštínov (pozemek 132 tis m2/zastavěná plocha 43,5 tis m2). Vlastníky společnosti jsou firmy Futaba Industrial Co., Ltd. (85%), Toyota Tsusho Europe S.A. (5,6%) a Toyota Tsusho Corporation (9,4%); základní kapitál činí 1 340 mil. Kč. Prezidentem je pan Hiroyuki Nakai. Mezi největší odběratele patří firmy TPCA (ČR), TMMF (Francie), MSC (Maďarsko) a PSA (Francie) - zdroj www.fcz.cz.

-----------------------------------------------------------------

Agenturní pracovníci (zejména z Rumunska, Maďarska, Ukrajiny apod) využívaní několika zdejšími firmami, působí v regionu Havlíčkobrodska, Humpolecka a Pelhřimovska v současné době značné problémy. Zejména kvůli své kulturní odlišnosti, absencíistředoevropských hygienických návyků a zdravotnímu stavu (např. potvrzený výskyt TBC v Humpolci), působí problémy nejen přímým spolupracovníkům, ale i obyvatelům a představitelům okolních obcí a měst, kde jsou ubytovaní a tráví mimopracovní čas...

Viz např. články v místních médiích  z poslední doby:

Obavy z Balkánců donutily Brod najmout asistenty prevence kriminality
Zdroj: http://jihlava.idnes.cz/havlickuv-brod-najal-asistenty-prevence-kriminal...

Na ulice v Brodě již dohlížejí tři preventisté kriminality
Zdroj: http://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/na-ulice-v-brode-jiz-dohli...

Humpolec se pustil do cíleného boje s narůstající kriminalitou
Zdroj: http://pelhrimovsky.denik.cz/zpravy_region/humpolec-se-pustil-do-cileneh...

Brod chce posílit městskou policii. Kvůli cizincům a dětskému gangu
Zdroj: http://jihlava.idnes.cz/havlickuv-brod-resil-bezpecnost-ve-meste-fpt-/ji...

Agenturní zaměstnanci dluží brodské nemocnici za ošetření
Zdroj: http://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/agenturni-zamestnanci-dluz...

 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem