Návštěva předsedů Součka a Středuly v THK Dačice

V pátek 13.října 2017 navštívili předseda OS KOVO Jaroslav Souček a předseda ČMKOS Josef Středula na pozvání kováků z ZO OS KOVO při THK RHYTHM AUTOMOTIVE CZECH a.s. Dačice jejich dva mateřské závody (dříve TRW-DAS Dačice, nyní firmy THK a Federal-Mogul).
Setkání se zúčastnili i kolegové Roman Bence - zmocněnec příslušného Krajského sdružení OS KOVO Kraje Vysočina a Lubomír Muzikář - vedoucí RP OS KOVO Jihlava.
Operativní pozvání do závodů navazuje na krátké osobní setkání obou předsedů se zástupci VZO THK bezprostředně po pražském manifestačním mítinku ČMKOS #KonecLevnePrace a souvisí i s průběhem letošního kolektivního vyjednávání nové podnikové kolektivní smlouvy. Aktuální situaci ve firmě dokresluje i fakt, že 11. září 2017 v ranních hodinách došlo ke spontánnímu shromáždění cca 80 zaměstnanců  nespokojených se mzdovou politikou firmy před branou firmy. 

Oba předsedové se po jednání s výborem ZO OS KOVO krátce sešli i se zástupci managementů obou firem. Poté strávili více jak dvě hodiny podrobnou prohlídkou obou výrob a neplánovanými debatami s pracovníky.
Pro úplnost dodejme, že v závodech proběhla nedávno (od 2015) změna vlastníka, když akcie bývalé firmy TRW-DAS Dačice (tvořené dvěmi divizemi zaměřenými na výrobu motorových ventilů a výrobu komponentů systémů řízení automobilů) odkoupila nejprve  ZF Friedrichshafen. Problémy s Evropskou komisí a antimonopolním řízením ji přiměly  k  záměru odprodat divizi systémů výroby komponentů řízení automobilů (společnosti Robert Bosch GmbH). Následně se vlastnická struktura ustálila na stávajícím stavu, kdy bývalou divizi Ventily (-cca 300 zam.) vlastní a provozuje Federal-Mogul Valvetrain s.r.o. z americké skupiny Federal-Mogul a bývalou divizi Řízení (–cca 900 zam.) "japonská" firma THK Rhytm Automotive Czech a.s.

ZO OS KOVO i nadále stále zastupuje odboráře u obou uvedených hlavních zaměstnavatelů i u pracovníků firmy VNP=bývalé nástrojárny. Dlouholetého předsedu Karla Krajíčka vystřídal ve vedení ZO nedávno bývalý místopředseda Věroslav Vitouš. Obměnou prošla letos i většina z 14 členného výboru ZO. Ač geograficky leží Dačice v Jihočeském kraji, kováci z TRW-DAS/THK+F-M dlouhodobě působí v rámci Krajského sdružení OS KOVO Kraje Vysočina. 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem