Aircraft Industries: dodatek kolektivní smlouvy uzavřen

Kunovická firma chce příští rok vyrobit 12 letadel

Základní organizace OS KOVO Let Kunovice a. s. se dohodla na dodatku kolektivní smlouvy s vyjednávací skupinou, kterou jmenoval předseda představenstva Aircraft Industries, a.s. Oleg Melyukhov.

Odbory se s vedením dohodly, že od ledna příštího roku dostanou zaměstnanci přidáno 350 korun měsíčně. Podle předsedy ZO Josefa Mikuly bylo jednání velmi vstřícné. Zvýšení hrubé mzdy o 350 korun je podle něj sice v dnešní době málo, ale odboráři ve svých požadavcích zohlednili nynější situaci na trhu s letadly. Dodatek dále prodlužuje platnost stávající KS na rok 2016 až do 31. 12. 2017 a upravuje nebo doplňuje některé odstavce s tím, že v ostatním zůstává znění KS beze změny.

Generální ředitelka společnosti Ilona Plšková pro média uvedla, že majitelé zvýšením mezd dávají najevo, že chtějí stabilizovat zaměstnanost ve společnosti. Kunovická firma Aircraft Industries (AI) chce podle ní v příštím roce vyrobit 12 letadel. Prodat by navíc chtěla i čtyři letadla, která jí zůstanou rozpracovaná z letošního roku. Ve druhé polovině příštího roku by měly být rozpracovány také tři modernizované letouny L 410 NG (New Generation).

Letos od května do října společnost  AI čelila insolvenčnímu řízení. Nestabilita firmy se projevila i na počtu zaměstnanců. Podle Ilony Plškové jich firma měla před insolvenčním řízením přes 1000, nyní jich je kolem 900. Přes 100 lidí je navíc zapůjčeno v jiných firmách a kolem stovky zůstává doma na 60 procentech mzdy. Obává se, že se firma bude v příštím roce potýkat s tím, že řada zaměstnanců cítila nestabilitu a odešla jinam.

Podle předsedy ZO Josefa Mikuly se situace zlepšuje a od listopadu se lidé do práce vracejí. Doma jich podle něj bylo dříve až téměř 300. 


Aircraft Industries se v posledních dvou letech potýkala s problémy. Kunovické citlivě zasáhl negativní vnější vliv - hospodářské sankce proti Rusku. Kunovická letadla na ruském trhu také podražila kvůli oslabení rublu vůči dolaru. Loni firma do Ruska nedodala jediný stroj, celkem prodala čtyři letadla do Bangladéše a Alžírska. Letos dodala pět letadel do Ruska.

V září 2016 dále odbory držely týdenní stávkovou pohotovost. Důvodem byla obava z přesunu továrny do Ruska a také dluh firmy vůči zaměstnancům v podobě neuhrazených benefitů. Stávková pohotovost byla odvolána po uhrazení dluhu. Na jednání s ministrem průmyslu a obchodu Janem Mládkem (ČSSD) dále ruští majitelé slíbili, že výroba letadel L-410 v Kunovicích zůstane zachována.

Podle Ilony Plškové by v příštím roce měla být situace lepší. Na ruský trh by mělo jít opět zhruba pět letadel. Další kontrakty jsou podle generální ředitelky rozpracované. "Jasněji bude na konci prvního čtvrtletí příštího roku," uvedla. Firma se snaží svá letadla uplatnit po celém světě, ve hře jsou například dodávky do Indonésie, Íránu, Indie, Bangladéše či Nepálu, nebyla zatím ukončena jednání o vstupu na čínský trh.

 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem