Automobilky a odbory vyzvaly vládu k opatřením proti koronaviru

Sdružení automobilového průmyslu spolu s Odborovým svazem KOVO vyzvaly vládu, aby ponechala v platnosti opatření, která pomohou bránit plíživému šíření koronaviru, a podnikla kroky k urychlenému rozšíření očkování, například podporou firemní vakcinace. Vláda by také měla co nejrychleji vydat prováděcí nařízení ke kurzarbeitu. AutoSAP a OS KOVO to ve středu 30. června uvedly ve společném prohlášení.

Zároveň zástupci sdružení i odboráři doporučili firmám, aby zavádění vlastních hygienických pravidel v maximální možné míře vyvažovaly pracovním komfortem pro zaměstnance při současném respektování pravidla alespoň jedné z bariér šíření viru, mezi které patří ochrana dýchacích cest, test, očkování a prodělaná nemoc.

"Apelujeme na to, aby orgány ČR intenzivně hledaly další opatření na podporu urychleného rozšíření očkování, např. podporou firemního očkování a firmy, aby v maximální možné míře pozitivně motivovaly (osvěta, propagace, benefity) své zaměstnance k očkování,“ uvedli dále.

"Kromě uvažovaných škol doporučujeme zapojení i průmyslových podniků do systému otestování populace dvakrát na přelomu srpna a září (firmy by mohly testovat poslední týden v srpnu a školy první týden v září a následně toto testování opakovat po čtrnácti dnech) prostřednictvím státem hrazených PCR testů," uvádí se rovněž v prohlášení.

Automobilky souhlasí s konceptem ukončení povinného antigenního testování ve firmách ke konci června při incidenci pod 25 záchytů na 100.000 osob a rovněž s konceptem regionálního opětovného zavedení povinného testování ve firmách při incidenci nad 75 záchytů na 100.000 lidí.

Automobilky a výrobci dílů v Česku přímo zaměstnávají kolem 180.000 lidí a s obratem přes jeden bilion korun tvoří 29 procent tržeb tuzemského zpracovatelského průmyslu.

(ČTK)

Soubor: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem