Budějovický Bosch zvedne platy o 5,2 procenta, zvýší i příplatky

České Budějovice 20. prosince (ČTK) - V českobudějovické firmě Robert Bosch, která patří do skupiny největšího výrobce komponentů do aut, vzrostou od ledna mzdy o 5,22 procenta. Stoupnou i příplatky za odpolední a noční směnu. Firma vyplatí i jednorázovou odměnu 5000 Kč dělníkům a lidem z profesí napojených na výrobu. ČTK to řekli zástupci odborů. Bosch je se 3800 pracovníky jeden z největších zaměstnavatelů v kraji.

Odborová organizace v budějovickém Boschi má 900 členů a je největší ve skupině Bosch ČR. Do kolektivního vyjednávání šla s požadavkem přidat paušálně 2000 korun do tarifu, aby si zaměstnanci s nejnižšími tarify přilepšili vzhledem k inflaci. Výsledné navýšení je kompromisem vzhledem k situaci v automobilovém průmyslu, jak řekl ČTK předseda základní organizace odborového svazu Kovo v budějovickém Boschi Stanislav Jindra. Tarifní mzdy se zvýší od ledna o 3,7 procenta a o 3,7 procenta se navýší objem peněz pro stanovení výše osobního ohodnocení.

"Pokles zakázek jak díky covidu-19, tak tlaku na elektromobilitu se musel zákonitě promítnout do kolektivního vyjednávání a zaměstnanosti. Před dvěma měsíci jsme byli se zaměstnavatelem daleko od sebe. Zaměstnavatel si stál za procentuálním přidáváním, a tak jsme našli alespoň částečné řešení, kompromis v jednorázové odměně pro naše zaměstnance ve výrobě," uvedl Jindra. Vyjádření firmy ČTK shání.

Od ledna se zvýší i příplatky za odpolední směny o pět korun na hodinu na sumu 17 Kč za hodinu. O pětikorunu na 27 Kč za hodinu stoupne příplatek za noční. Příspěvek na penzijní připojištění se zvedne o 200 Kč na 1300 korun měsíčně. Rodiče samoživitelé pečující o dítě do 12 let budou mít od příštího roku další dva dny s náhradou mzdy k záležitostem spojeným s výchovou. Zvýšené náklady na stravování na sebe převezme firma, zaměstnanec teď platí za základní menu 27 korun. Bosch také nabízí bezúročnou půjčku na bydlení až 300.000 korun.

Českomoravská konfederace odborových svazů navrhovala na podzim začínat vyjednávání o růstu mezd minimálně o šest procent. "Lidé vidí situaci a není nic tajného ani nového, že letos byli zaměstnanci jak díky kontům pracovním doby, tak následně překážkám (na straně zaměstnavatele) doma více než je zdrávo. Také proto nás potěšilo, že zatím u zaměstnanců sklízíme chválu za dojednané podmínky. Vzhledem k tomu, že členskou základnu tvoří z 95 procent lidé z výroby, je naším cílem směřovat vyjednávání v jejich prospěch," uvedl Jindra.

Budějovický Bosch skončil loni ve ztrátě po zdanění 121,9 milionu korun. Předloni byl v zisku téměř 633 milionů. Tržby klesly o 21,3 procenta na 17,4 miliardy Kč. Příčinou byla nižší poptávka kvůli koronakrizi, vyplývá z výroční zprávy. Loňská průměrná mzda ve skupině Bosch ČR byla 41.500 Kč, sdělil již dříve ČTK mluvčí Bosch Group Pavel Roman.

zdroj: ČTK

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem