Česko se připojilo k evropské iniciativě za dostupné bydlení

Zejména ve velkých městech se stává bydlení nedostupné již pro střední vrstvy obyvatel, zaznělo ve středu 26. června na tiskové konferenci Sdružení nájemníků ČR (SON ČR) v odborové centrále na Žižkově. Hlavním tématem konference bylo představení evropské občanské iniciativy za dostupné bydlení, usilující o nastavení unijních pravidel pro snadnější získání střechy nad hlavou. Problematika dostupnosti bydlení totiž začíná být vážným problémem evropských metropolí. Na konferenci vystoupili předseda Sdružení nájemníků ČR (SON ČR) Milan Taraba a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Evropská iniciativa navazuje na loňskou konferenci o bydlení pro všechny (Housing for All), která se konala ve Vídni. Cílem je usnadnit lidem v celé unii přístup k bydlení. K požadavkům patří třeba zjednodušení čerpání peněz z fondů EU na dostupné či sociální bydlení, nastavení pravidel pro krátkodobé pronajímání přes digitální platformy či výjimka z maastrichtských kritérií pro veřejné investice do dostupných bytů.

"V porovnání s příjmy našich domácností je cena bytu nejvyšší v celé Evropě. Příjmově průměrná rodina u nás pracuje na to, aby ve větších městech získala byt, 11,2 roku. Od toho se odvozují i ceny nájemného," zdůvodnil zapojení SON ČR do evropského sbírání podpisů předseda Taraba. Pokud se podaří do března příštího roku získat víc než 15.750 podpisů a v celé EU pak dohromady milion, Evropská komise by problém měla začít řešit.

„Česká republika se systematicky vzdávala za posledních 30 let jakékoliv formy dostupného bydlení prostřednictvím obecních nebo nájemních bytů a převládá vlastnické bydlení, jehož pořízení je absolutně mimo možnosti běžného občana ČR. To významně ohrožuje nejen rodinný život, ale i pohodu ve společnosti. Z tohoto pohledu vítáme vznik evropské iniciativy, která může přispět k tomu, že se Evropská komise tímto problémem začne zabývat a podpoří budování nájemního bydlení. Děkujeme SON ČR, že se do iniciativy zapojilo, pro nás je to dobrá cesta a jsme připraveni ji podpořit tak, abychom mohli společně v Evropě získat požadovaných milion podpisů,“ uvedl předseda ČMKOS Josef Středula.

Podle iniciativy je bydlení v Evropě příliš drahé a stává se luxusem. Skoro 82 milionů Evropanů a Evropanek vydává za střechu nad hlavou víc než dvě pětiny svých příjmů, uvádí iniciativa na webu. Čekací doba na obecní či sociální byt se prodlužuje a přibývá lidí v bytové nouzi. V Česku je možné archy podepisovat ve všech poradnách Sdružení nájemníků ČR. Do sbírání podpisů se zapojila i Českomoravská konfederace odborových svazů a její organizace či Rada seniorů. Elektronicky je možné údaje vyplnit na adrese www.housingforall.eu, kde jsou i bližší informace.

Autor: (ČTK), (mia)

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem