Conta Podbořany: časově neomezená stávka

Závod společnosti Conta, která v Podbořanech vyrábí ledničky a mrazáky známé značky Candy, končí k 31. květnu 2015.

O práci přijde na 110 zaměstnanců. V pátek, 13. února 2015, se proto plánuje zahájení časově neomezené stávky. Co je důvodem rasantního postupu? Zástupcům základní organizace OS KOVO předalo vedení firmy informaci o zrušení výroby na jednání dne 5. února 2015. Zároveň přišlo se stanoviskem, že se bude postupovat striktně dle Zákoníku práce, bez dalšího doprovodného sociálního programu. Základní organizace KOVO naopak předložila vlastní návrh sociálního programu, který by ulehčil zaměstnancům vzniklou tíživou situaci, spojenou se ztrátou zaměstnání, a to nad rámec práv, zakotvených v Zákoníku práce.

             Vedení nebylo schopno k návrhu odborů zaujmout žádné závazné stanovisko. Odbory tedy žádaly, aby se nejpozději do 10. února 2015 konala ještě další schůzka, na které měl zaměstnavatel předložit vlastní protinávrh sociálního programu. Tento termín však nebyl akceptován, vše skončilo bez dohody.

              Na podporu požadavků pracujících se proto rozhodl výbor základní organizace vyhlásit 13. února 2015, od 6.00 hodin, neomezenou stávku. Zhruba třetina zaměstnanců závodu jsou členové odborů, stávku ale podpořila většina. „Obcházeli jsme lidi a takříkajíc 99 procent se vyslovilo pro,“ sdělil nám Jiří Nečas z výboru ZO. Ve středu, 11. února, byla vedení společnosti předána výzva, s cílem vyvolat další jednání ještě před zahájením stávky. Nyní se čeká na reakci.

Bude stávkovat pouze vybraný okruh klíčových zaměstnanců, bez kterých nemůže probíhat výroba a nejsou nahraditelní ani stávkokazi, ani agenturními zaměstnanci. Ostatní zaměstnanci budou přítomni na pracovišti bez výkonu práce. (red)

Další informace najdete v článku zde:  (Pozor - problém při otevírání v prohlížeči Mozilla Firefox, lépe funguje v Google Chrom nebo Internet Explorer.)

 

Podpora pracovníkům společnosti Conta

Vážení kolegové,
jménem vedení OS KOVO Vám vyjadřuji plnou podporu ve Vašem úsilí podpořeném stávkou vůči nekorektnímu chování zaměstnavatele. Dnes je na OS KOVO návštěva Industri-all (16. 2. 2015, pozn. red.), což je evropská  průmyslová odborová federace. Generálního tajemníka i prezidenta budeme informovat o stávce ve Vaší firmě a požádáme je, aby kontaktovali kolegy odboráře v Itálii.
Bude-li to vyžadovat situace, obraťte se na vedení svazu buď prostřednictvím RP Ústí n.L., nebo přímo a budeme se snažit Vám vyjít co nejvíce vstříc.
Přeji Vám pevné nervy a úspěch v pondělním jednání s italskými vlastníky.
Jaroslav Souček
předseda OS KOVO

Podporu pracovníkům společnosti Conta vyjádřila Základní organizace zaměstnanců OS KOVO. Text naleznete zde: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem