ČSSD chtěla zvýšit nemocenskou, u ANO neuspěla

Praha - Sociální demokraté nepochodili ve středu 23. 11. 2016 na jednání vládní koalice u Hnutí ANO s návrhem na urychlené zvýšení nemocenské pro dlouhodobě nemocné. Bude muset projít připomínkovacím řízením, řekl po jednání novinářům premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Řízení má být hotovo do konce ledna 2017.

Sobotka doplnil, že KDU-ČSL a ANO opět zamítly i návrh na zrušení doby tří dnů, po které stonající nedostávají z pojištění nic. Sociální demokraté tak se změnou půjdou v příštím roce do voleb.

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD) přišla na jednání koalice s návrhem navýšit nemocenskou dlouhodobě nemocných od 31. dne z 60 na 66 procent a od 61. dne nemoci na 76 procent vyměřovacího základu. Jde o kompromis mezi tím, co navrhovalo ministerstvo na jednání tripartity 21. 11. 2016, a s čím přišly odbory. Sociální partneři se na tripartitě shodli, že nemocenskou je třeba zvýšit.

Ministerstvo práce na zmíněné jednání tripartity přišlo se dvěma návrhy. Podle prvního by nově stát už od 31. do 60. dne nemoci hradil 66 procent základu, následně by šlo o 72 procent. Podle druhého by byl nárůst výraznější, na 78 procent základu by se však dávka z původních 60 procent posunula až od 61. dne nemoci. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula přišel na jednání ještě se třetí variantou, podle které by šlo o zvýšení o 78 procent už od 31. dne nemoci.

Dnešní nemocenská činí u osoby s průměrným platem 27.000 korun zhruba 485 korun denně. U první varianty, předkládané ministerstvem, by si dlouhodobě nemocný člověk polepšil po 30 dnech nemoci o 49 korun a po 60 dnech o 97 korun denně. Ve druhé variantě jde o růst o 146 korun denně. Varianty by stát přišly na 2,3 miliardy, respektive 2,8 miliardy korun ročně. "Náklad odhadovaný na navýšení podle našeho návrhu je tři miliardy, návrh odborů by byl o další miliardu dražší," uvedla ministryně Marksová pro média.

V prvních třech dnech nemoci nyní lidé nedostávají nic. Od čtvrtého do 14. dne poskytuje zaměstnavatel náhradu mzdy za pracovní dny. Následně hradí 60 procent takzvaného redukovaného denního vyměřovacího základu stát. (red)

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem