Den ministra Mládka

v Moravskoslezském kraji: návštěva firmy Hyundai, OKD a jednání s odboráři obou společností

MINISTR PRŮMYSLU A OBCHODU JAN MLÁDEK PODNIKL DNE 24. ÚNORA 2014 PRACOVNÍ CESTU DO MORAVSKOSLEZSKÉHO KRAJE. PRVNÍ ZASTÁVKOU NA JEHO CESTĚ BYL VÝROBNÍ ZÁVOD AUTOMOBILŮ HYUNDAI, ZÚČASTNIL SE ROVNĚŽ ZASEDÁNÍ PRACOVNÍ SKUPINY PRO ŘEŠENÍ HOSPODÁŘSKÉ A SOCIÁLNÍ SITUACE V KRAJI, POHOVOŘIL S VEDENÍM A ODBORY SPOLEČNOSTI OKD.

První zastávkou na pracovní cestě ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka byl výrobní závod společnosti Hyundai. Ministr se setkal s presidentem Hyundai Motor Manufacturing Czech Jun Ha Kimem, se kterým krátce pohovořil o této společnosti, která je významným zaměstnavatelem a investorem v regionu a probrali i vize a cíle do budoucna.

"Oceňuji působení společnosti Hyundai v České republice. Zejména v Moravskoslezském kraji, kde je jedna z největších nezaměstnaností v republice. V této souvislosti je důležité, že tu Hyundai vytváří několik tisíc pracovních míst," uvedl ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Ministr si prohlédnul automobilku a následně se svou delegací absolvovali exkursi části výrobního závodu za doprovodu odborného komentáře, konkrétně trasu lisovna — svařovna — finální montáž — převodovkárna. Na závěr návštěvy společnosti Hyundai se ministr podepsal do pamětní knihy a převzal dar od presidenta společnosti, repliku historického korejského talíře ze seladonské keramiky. Později jednal také s tamními odboráři, kteří ministra upozornili, že ne všichni pracovníci jsou spokojeni s pracovními podmínkami ve firmě. Odboráři si především stěžovali na nízké mzdy a tvrdé pracovní podmínky.

Ministr jednal s hornickými odboráři

Při příležitosti své návštěvy v Moravskoslezském kraji se ministr Mládek rovněž zúčastnil zasedání pracovní skupiny pro řešení hospodářské a sociální situace v tomto kraji, které se uskutečnilo v prostorech společnosti OKD v dole Karviná. Ministr podle svých slov počítá s tím, že těžba uhlí na Dole Paskov skončí až v roce 2016. Teprve potom by přišel útlum, který by pomáhal financovat stát.

"Pracovní návrh musí ale schválit Evropská komise," řekl ministr Mládek zástupcům OKD i odborářům, se kterými osobně jednal. "Chápu vaše obavy. Pracovní místa jsou nejistá. I vzhledem k celkové krizi těžařského průmyslu udělám vše pro to, aby byla vaše situace řešena. Chci ji také projednávat na vládě," dodal k přítomným odborářům ministr Mládek.

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem