Desetitisíce Evropanů demonstrovaly proti smlouvě TTIP.

Nejvíce protestů se konalo v Německu.

  • Desítky tisíc lidí v evropských zemích protestovaly proti připravované obchodní dohodě mezi Evropskou unií a Spojenými státy známé jako TTIP.

  • Jedny z nejpočetnějších demonstrací se odehrály v Německu, kam bylo svoláno 230 ze zhruba 750 protestních akcí.

  • Do ulic vyrazili i čeští odpůrci smlouvy, Prahou jich prošlo zhruba 400.

V sobotu, 18. 4. se v celé Evropě a Spojených státech konala protestní shromáždění proti pokračování jednání o obchodní smlouvě mezi USA a EU

I v ČR k této kritice přidávají četné občanské spolky a politické strany. Protestující zdůrazňují, že nejsou proti transatlantické spolupráci jako takové, ale požadují taková pravidla, která nezhorší běžný život Evropanů:

"Dohoda TTIP si klade za cíl snížit tzv. netarifní překážky v mezinárodním obchodu, což představuje snižování ochranných standardů např. enviromentálních, spotřebitelských a pracovních. O těchto otázkách by napříště rozhodovaly ve velké míře korporace. Těm by zároveň  slibovaný ekonomický přínos dohody přinesl nejvíce zisku a to na úkor pracujících, spotřebitelů, životního prostředí a míry demokracie,"  říká ke smlouvě například žižkovský zelený a člen hospodářské odborné sekce SZ, Bohumil Čáp.

Detailní informace o prostestních akcích proti TTIP, které se konaly nejen v Evropě, si můžete přečíst v článcích, zveřejněných na níže uvedených adresách: 

http://www.parlamentnilisty.cz/politika/politici-volicum/Zeleni-Kritika-...

http://www.blisty.cz/art/76750.html

http://zahranicni.ihned.cz/c1-63882570-desetitisice-evropanu-demonstrova...

http://www.prvnizpravy.cz/zpravy/zpravy/vlna-protestu-v-nemecku-i-v-praz...

http://cz.sputniknews.com/svet/20150419/282028.html

http://www.iure.org/16/1020/ttip-vadi-i-americanum-chystaji-pres-50-prot...

 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem