IndustriAll European Trade Union odsuzuje odmítnutí Nexen vyjednávat

Konference kolektivního vyjednávání IndustriAll European Trade Union v italském Miláně důrazně odsuzuje odmítnutí společnosti Nexen zasednout k jednacímu stolu za účelem vyjednání adekvátní kolektivní smlouvy s českým odborovým svazem kováků OS KOVO. Zvláště nepřijatelné je, že společnost odmítá vyjednávat o zvýšení mezd při zohlednění rostoucí inflace, která drasticky snižuje reálné mzdy zaměstnanců.

Po několika měsících pokusů ze strany zaměstnanců, na které nedostali odpovědi, neviděl OS KOVO jinou cestu, než uspořádat protestní akci s cílem vyvinout tlak na management.

Dne 31. ledna se objevila informace, že se management Nexenu choval naprosto nepřijatelně, když na místa stávkujících pracovníků nasadil stávkokazy. Management navíc z podniku vykázal stávkující odboráře a pokusil se přesunout jejich věci z výrobního areálu. Jedná se o vážná porušení mezinárodně uznávaných práv chráněných smlouvami EU a MOP.

To je obzvláště pobuřující, vezmeme-li v úvahu, že Nexen Tire se může pochlubit rekordními prodeji a má dobrou pověst, zatímco ignoruje spravedlivé požadavky svých zaměstnanců.

Konference kolektivního vyjednávání důrazně odsuzuje zjevně proti odborům zaměřený postoj managementu. Vyzýváme společnost Nexen, aby převzala zodpovědnost a usedla k jednacímu stolu, aby bylo dosaženo smysluplné dohody jak pro společnost, tak pro její odhodlané pracovníky.

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem