Jednání o mzdách v Dolech Bílina je zatím bez výsledku

V pátek 14. prosince proběhl před budovou Severočeských dolů a.s. v Chomutově demonstrační mítink zaměstnanců Dolů Bílina na podporu kolektivního vyjednávání mezi odbory a vedením dolů. Více než čtyři sta horníků se mítinkem snažilo upozornit na liknavost vedení dolů při řešení jejich požadavků na zvýšení mezd. V pořadí již šesté kolo vyjednávání opět nepřineslo dohodu přijatelnou pro obě strany.

Představitelé několika odborových organizací, působících ve společnosti Severočeské doly a.s., společně s představiteli nedávno založené ZO OS KOVO Doly Bílina, jednali s vedením dolů o zvýšení mezd zaměstnanců Dolů Bílina. Výše jejich mezd leží pod průměrem hrubé mzdy Ústeckého kraje, která byla ve třetím čtvrtletí 29 220 Kč. Celorepublikový průměr je 31 516 Kč. Právě nízké mzdy mají podle odborářů za následek nedostatek kvalifikovaných pracovníků, což musí někteří zaměstnanci kompenzovat obsluhou více pracovišť současně. To může mít negativní vliv na bezpečnost jejich práce.

Odbory nepožadují gigantickou částku

„Horníci chtějí paušální zvýšení mezd o 2 000 Kč do základu tarifu pro každého a další tisícovku na přerozdělení. Vedení Severočeských dolů nabízí navýšení v průměru o 5,5 procenta, to je o nějakých 1 760 Kč v průměru, což znamená, že ani na tuto částku by nedosáhl každý zaměstnanec. Představitelé odborů tuto nabídku nepřijali a dále trvají na předloženém návrhu. Páteční jednání proto bylo přerušeno a má pokračovat příští týden v pátek 21. prosince,“ uvedl k průběhu vyjednávání předseda ZO OS KOVO Doly Bílina, Radek Hovorka.

Manifestující odboráře a zaměstnance na mítinku podpořil svým vystoupením také předseda ČMKOS Josef Středula. "To, co odbory požadují, není žádná gigantická částka, a lidem by to přitom pomohlo. Nabídka, kterou zaměstnavatel dal, sotva odpovídá inflaci, a to je u prosperující společnosti tohoto typu nedůstojné," uvedl pro média předseda Středula.

Lidé vyjádřili jednoznačný souhlas s postupem odborů

ZO OS KOVO v Dolech Bílina působí teprve necelý rok. I přes své krátké působení se ZO OS KOVO v Dolech Bílina podílí na vyjednávání o dodatku ke kolektivní smlouvě. Za Regionální pracoviště OS KOVO pro Ústí nad Labem se mítinku a vyjednávání zúčastnil specialista RP OS KOVO Ing. Jiří Friml. „Mítink proběhl bez rušivých vlivů a komplikací., účast více než 400 zaměstnanců byla velmi slušná. Z celkového počtu 36 odborářů ZO OS KOVO Doly Bílina se mítinku zúčastnilo 30 členů. S návrhem zaměstnavatele a s neakceptováním tohoto návrhu byli účastníci mítinku seznámeni.  Lidé byli jednotní - vyjádřili jednoznačný a důrazný souhlas s postupem naší vyjednávací skupiny. Ve čtvrtek 20. prosince se sejde vedení odborových organizací k přípravě protinávrhu, který bude v pátek předán vedení Severočeských dolů,“ řekl specialista a člen vyjednávací skupiny Friml.

Fotogalerie: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem