Jihočeské firmy zvýší mzdy o 4 až 6 procent

Jihočeské firmy zvednou v roce 2020 mzdy zaměstnancům o čtyři až šest procent. Ve firmě Robert Bosch stoupnou platy od 1. ledna o 4,1 procenta, Budvar s odbory jedná a zvýšení výdělků plánuje od dubna. V řadě firem ještě neskončilo kolektivní vyjednávání. Na dotaz ČTK to řekli zástupci firem a odborů.

Kolektivní vyjednávání skončilo v českobudějovické firmě Robert Bosch, která patří do skupiny největšího výrobce komponentů do aut a zaměstnává 3800 lidí. Platy stoupnou od 1. ledna o 4,1 procenta. Kromě mezd zvýšila firma i rozpočet zaměstnanců, skrze který si mohou objednávat benefity.

"Tento rozpočet bude nově 9500 korun pro každého zaměstnance na rok. Zvýšili jsme rovněž příspěvek na penzijní připojištění a odměny vyplácené pravidelně při pracovních jubileích," řekla ČTK vedoucí personálního oddělení Bosche Barbora Schelová. Průměrná mzda dělníků ve firmě byla loni včetně všech prémií a příplatků 35.000 Kč. Letos stouply výdělky o šest procent.

Zástupci Odborového svazu Kovo ČTK řekli, že zatím vědí o deseti uzavřených kolektivních smlouvách z 60 jihočeských firem, kde je odborová organizace. Zlivská strojírenská společnost Prym Consumer zvedne mzdy o 4,4 procenta. Firma Groz-Beckert Czech, která vyrábí jehly pro textilní stroje i díly pro tkalcovské stroje, o 4,2 procenta, zvýšila benefity za odpracovaná léta a benefit za narození dítěte z 5000 na 10.000 Kč.

"Kolektivní vyjednávání jsou stále v plném proudu a v mnoha případech se budou uzavírat v lednu. Ze zatím uzavřených kolektivních smluv je patrný mzdový nárůst mezi čtyřmi až šesti procenty. Některé společnosti mají výroční datum kolektivní smlouvy k 30. červnu 2020," řekla ČTK vedoucí regionálního pracoviště Odborového svazu Kovo Pavlína Jirková.

Budějovický Budvar bude zvyšovat mzdy od 1. dubna 2020. S odbory bude vyjednávat v prvním čtvrtletí. "Zatím tedy nejsme schopni říct, o kolik se mzdy zvýší, ani u jakých konkrétních profesí se bude mzda zvyšovat nejvýznamněji," řekla ČTK manažerka PR Budvaru Markéta Ježková. Průměrná mzda v pivovaru se 670 zaměstnanci byla letos 34.854 Kč bez platů vedení.

Firma Viscofan CZ, která vyrábí v Českých Budějovicích umělá střívka pro potravinářský průmysl, uzavřela kolektivní smlouvu loni na dva roky. Příští rok porostou platy v podniku s 600 pracovníky o necelá čtyři procenta, řekl ČTK jednatel Miloslav Kamiš.

Největší česká mlékárna Madeta s 1500 zaměstnanci zvyšovala platy letos v srpnu zaměstnancům na dělnických pozicích a střednímu managementu. O růstu mezd v roce 2020 bude rozhodovat v prvním pololetí příštího roku, řekl ČTK personální ředitel firmy Pavel Buryánek.

Autor: (ČTK)

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem