Kladenská Poldovka je znovu na kolenou

Naděje někdejších zaměstnanců huti Poldi v Kladně opět vyšly naprázdno. Společnost Compagnia del mediterraneo Steel, která jako vítěz dubnové dražby měla do poloviny května uhradit kupní cenu, selhala. Částku 261 milionů korun, za niž měla získat společnosti Poldi a Poldi Trade, ve stanoveném termínu neuhradila. Poldovka tak i nadále zůstává v insolvenci.

Podle vyjádření insolvenčního správce Adama Sigmunda, jež poskytl médiím, se čeká na to, zda věřitelé budou souhlasit s opakováním dražby, nebo se pokusí vypsat na prodej někdejšího ocelářského giganta tendr. Dluhy společnosti dosahovaly v době vyhlášení insolvenčního řízení výše přes 1,1 miliardy korun, během doby ovšem ještě vzrostly. Kromě věřitelů dluží Poldi s.r.o. a Poldi Trade a.s také mzdy přibližně 150 svým bývalým zaměstnancům. Ti měli po oznámení výsledku dražby Poldovky naději, že získají zpět alespoň část svých peněz. Předseda ZO OS KOVO Jozef Kónya tehdy potvrdil, že řada lidí již dokonce projevila zájem se do firmy vrátit. Utvrdilo je v tom prohlášení jednatele Compania del mediterraneo Steel Stanislava Kraslavského, který ujistil, že společnost má zájem výrobu v Poldovce znovu rozjet.

/Ocelárny mají za sebou stejně slavnou, jako pohnutou historii. Zrodily se v roce 1889, kdy v Kladně založil Karl Wittgenstein Poldinu huť, kterou pojmenoval po své manželce Leopoldině. V roce 1938 vyvážela Poldovka své výrobky do 39 zemí světa. Po znárodnění se stala součástí Spojených oceláren zaměstnávajících na dvacet tisíc lidí, ani to její existenci neohrozilo. Světoznámému ocelářskému gigantu zlomily vaz až důsledky divoké privatizace v 90. letech./ (jom)

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem