Kolektivní smlouva v Severočeských dolech byla podepsána

Po čtyřech měsících vyjednávání, dosáhli minulý týden zástupci odborů a vedení Severočeských dolů dohody o zvýšení mezd a podepsání kolektivní smlouvy. Výsledek jednání je však ze strany odborářů hodnocen jako velký kompromis.

V pátek 25. ledna 2019 proběhlo osmé kolo kolektivního vyjednávání mezi zástupci Severočeských dolů a odborů. Jednalo se o mimořádné jednání svolané vedením dolů se záměrem předložit odborářům nový návrh. „Po poradě zástupců všech odborových organizací byl tento návrh odboráři přijat a dodatek podnikové kolektivní smlouvy pro rok 2019 podepsán,“ uvedl člen vyjednávací skupiny, předseda Základní organizace OS KOVO Doly Bílina Radek Hovorka.

Odborové organizace požadovaly od začátku vyjednávání navýšení osobní základní mzdy pro každého zaměstnance o pevnou částku 2000 korun.  Zaměstnavatel trval na procentním navyšování. Až v posledním osmém kole vyjednávání navrhl zaměstnavatel navýšení osobní základní mzdy každého zaměstnance od 1. 1. 2019 do 30. 4. 2019 o 2,3 % a od 1. 5. 2019 o 2000 korun.

„Vzhledem k tomu, že k plošnému navýšení mezd o 2000 korun má dojít až od května, je výsledek vyjednávání považován ze strany odborů a zaměstnanců za velký kompromis,“ zhodnotil výsledek vyjednávání předseda Radek Hovorka.

Jednání odborářů se zástupci dolů o zvýšení mezd probíhalo od října minulého roku. V prosinci demonstrovali zaměstnanci na podporu kolektivního vyjednávání před budovou Severočeských dolů a.s. v Chomutově. Nespokojenost s vývojem jednání donutila odboráře vyhlásit od pondělí 14. ledna 2019 stávkovou pohotovost. Další jednání požadovali odboráři vést před zprostředkovatelem.

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem