Kolektivní vyjednávání v Prym Consumer CZ nadějně odstartovalo

Dohodli jsme se, že se dohodneme. Chceme se domluvit a domluvíme se. Zhruba tak by se dal parafrázovat výsledek prvních kontaktních jednání mezi vedením zlivské společnosti Prym Consumer CZ a novým předsedou zdejší odborové organizace KOVO Markem Profantem.

„Jsou před námi jednání o podobě nové roční kolektivní smlouvy pro rok 2020. Proto je nesmírně důležité, že ochota k jednání a k nalezení přijatelného kompromisu je otevřeně deklarována oběma stranami už před jejich zahájením,“ uvedl Profant, který v čele kováků v Prymu působí teprve od července. Tehdy totiž vystřídal ve funkci předsedy Základní organizace OS KOVO při Groz-Beckert Czech, zastupující také kováky v Prymu a Kern-Liebers CR, dlouholetého jihočeského zmocněnce OS KOVO a zkušeného vyjednavače Jana Švece. Ten na funkci rezignoval poté, co ohlásil dopředu avizovaný odchod do důchodu.

„Samozřejmě, že důležité otázky spolu stále ještě konzultujeme. V současné době můžu prozradit, že do vyjednávání o nové kolektivní smlouvě půjdeme s návrhem na navýšení mezd dle doporučení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS),“ poznamenal Profant s tím, že cílem je dospět k dohodě výhodné pro obě strany. Tedy respektující oprávněné požadavky zaměstnanců a zohledňující reálné možnosti firmy.

Ochotu jednat potvrdil i jednatel Prym Consumer CZ Petr Bis. „S odbory máme dlouhodobě velmi dobré a korektní vztahy i přesto, že na různé otázky se náš názor často více, či méně, liší. Nepochybuji o tom, že se domluvíme k oboustranné spokojenosti,“ konstatoval Bis.

Zlivský Prym se zhruba 200 zaměstnanci a přibližně čtvrtmiliardovými tržbami zvyšuje mzdy každoročně. Například v roce 2017 si zde lidé vydělali v průměru o pět procent více. Loni pak o dalších sedm a letos o více než čtyři procenta. Mzdy zde porostou i nadále, jakým tempem se však teprve ukáže. Na jedné straně jsou zde první signály nastupující ekonomické recese v Evropě, na druhé straně ambiciózní rozvojové plány firmy.

Ty přímo souvisejí s připravovanou transformací společnosti a změnou výrobního portfolia v souvislosti s orientací na automobilový a elektrotechnický průmysl. Záměrem firmy je i výstavba další nové výrobní haly. „Před námi je celá řada změn, které se samozřejmě dotknou i našich zaměstnanců. Bude nutné je vyškolit na nové technologie a připravit na vše, co s přechodem na jinou výrobu souvisí. V tomto směru předpokládáme těsnou spolupráci s odbory. Připravujeme například pravidelná setkávání se zaměstnanci, a právě odbory by měly v procesu transformace sehrát důležitou informační úlohu uvnitř společnosti,“ řekl Bis.

V souvislosti s rozšiřováním výroby firma hledá nové zaměstnance, kteří by rozšířili její pracovní tým. Své uplatnění ve zlivském Prym Consumer CZ najdou, jak vyučení, středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaní technici, tak i méně kvalifikovaní dělníci.

Vedle pevných každoročně navyšovaných mezd vyplácí firma svým zaměstnancům měsíční prémii k základní mzdě a roční bonus či nadstandardní příplatky za odpolední a noční směny, práci přesčas a práci v riziku. Poskytuje možnost flexibilní pracovní doby pro administrativní zaměstnance, možnost čerpání náhradního volna, pět týdnů dovolené, příspěvek na závodní stravování, finanční odměny za pracovní jubilea, penzijní připojištění a řadu dalších výhod. Prym Consumer CZ mimo jiné dotuje autobusovou linku, která zaměstnance dopraví z Českých Budějovic přímo do areálu podniku a zpět.

Společnost Prym Consumer CZ s.r.o. je tradičním výrobcem ručních šicích a řemeslnických jehel, kalených ocelových špendlíků, špendlíků se skleněnou hlavičkou, hrotů a navlékačů nití. V této výrobě navazuje firma na tradici anglických, německých a českých řemeslníků. Objem výroby v tomto segmentu nemá v Evropě srovnání. Technická způsobilost kvalifikovala zlivský podnik k rozšíření produktového portfolia o výrobu konektorů pro automobilový a elektrotechnický sektor. Tato výroba, zahrnující procesy od vstřikování plastů až po konečnou, převážně automatickou montáž, se velmi dynamicky rozvíjí. Výrobní závod Prym Consumer CZ byl postaven na zelené louce ve Zlivi u Českých Budějovic v roce 1996 a v roce 2008 rozšířen o další výrobní halu. Společnost patří do německého holdingu William Prym

Autor: (pp)

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem