Konec levné práce v Čechách

Na 1500 odborářů se sešlo ve středu, 16. 9. 2015 v hale pražské Areny Sparta na manifestačním mítinku. Motto akce bylo: „Konec levné práce v ČR“.  

Mzdový vývoj v České republice začíná být vážným hospodářským problémem. Ekonomika po přestálé krizi znovu zaznamenává růst, dokonce nejrychlejší v Evropě. Tento pozitivní stav se však neodráží odpovídajícím způsobem na výdělcích, které rostou v porovnání se zisky společností jen pomalu. 

„Po 25 letech jsme v žádném případě nedosáhli tam, kde jsme si v roce 1989 mysleli, že bychom mohli být. Říkali jsme si tehdy, že za pět let bychom se mohli dostat na úroveň Rakouska. Ti pesimističtější mluvili o osmi letech. Podle dnešních údajů bychom se na úroveň Rakouska a Německa dostali za 115 let,“ zdůraznil ve svém vystoupení předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula. Přidávání podle něj brzdí mnohdy sami zaměstnavatelé. Odmítl, že by čeští pracovníci měli menší produktivitu práce - pokud firmy zajistí moderní vybavení, je srovnatelná s vyspělými státy.

Jedním z důvodů setkání byla i příprava na kolektivní vyjednávání o mzdách na příští rok. Odbory doporučují vyjednávat ve firmách alespoň o pětiprocentním růstu. Mítink podpořil jednotu těchto snah napříč odborovými svazy.

Kromě předsedů odborových svazů, které jsou členy ČMKOS a zahraničních hostů, odborových předáků ze Slovenska, Rakouska a z Německa, vystoupil s projevem i předseda OS KOVO Jaroslav Souček: „Společenství lidí právě prožilo finanční a hospodářskou krizi, kterou dokázalo rozpoutat pouze několik jednotlivců v bankovním sektoru a která způsobila dominovým efektem strádání obyvatelstvu celé planety. V naší zemi se to projevilo tím, že jsme jako odbory souhlasily, aby po dobu krize bylo upřednostněno udržení pracovních míst a zaměstnanosti lidí před nárůstem mezd. Logické. Jenomže tato logika měla pokračovat tím, že pokud se podaří krizi překonat, pak zaměstnavatelé začnou při zvyšování výroby také po dohodě s odbory zvyšovat mzdy, aby docházelo k férovému rozdělení vytvořené hodnoty. 

A co se stalo? Zaměstnavatelé nejen v ČR, ale v celém světě, chtějí dohnat ztrátu svého bohatství z období krize a tak vymýšlejí stále absurdnější argumenty, proč nezvyšovat mzdy zaměstnanců. Zvyšující se objem zakázek chtějí vyrábět se stále menším počtem zaměstnanců. Chtějí, aby zaměstnanci absolutně podřídili svůj osobní život potřebám firmy a v době převisu zakázek pracovali prakticky neomezeně….“ Jaroslav Souček dále v projevu upozornil mimo jiné na skutečnost, že cenová hladina v ČR se nebezpečně blíží cenové hladině Německa a Rakouska. Je přibližně na 70% jejich úrovně. Mzdy jsou u nás ale třikrát nižší. (Celý projev předsedy OS KOVO lze najít v přiloženém dokumentu).

Podporu mítinku vyjádřily také odborové centrály sousedních zemí. Zahraničními hosty akce byli: prezident Konfederace odborových svazů Slovenské republiky Jozef Kollár, generální tajemník EGB Dolní Rakousy Christian Farthofer, mezinárodní tajemník DGB Bavorsko Helmut Fiedler.


ČMKOS sdružuje 29 odborových svazů s 5600 organizacemi, zastřešuje více než 300 tisíc odborářů. Centrála už dřív doporučila pracovníkům ve firmách vyjednávat pro příští rok se zaměstnavateli o reálném růstu mezd o tři až pět procent. Mzdu loni pobíralo 2,86 milionu osob. V průměru dosahovala 27 046 korun, medián činil 22.399 korun. Přes 60 % zaměstnanců však na průměrnou mzdu nedosáhlo. 


Projev předsedy OS KOVO Jaroslava Součka na mítinku "Konec levné práce v ČR" 16. 9. 2015 V Praze 

Fotogalerii z mítinku naleznete ve fotobance OS KOVO zde 

Videozáznam z celé akce na You Tube

Výstupy z Mítinku naleznete na stránkách ČMKOS

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem