Konference k sociálnímu dialogu v automobilovém průmyslu

V kongresovém centru pražského hotelu Olšanka se 2. června konala národní konference na téma "Sociální dialog v automobilovém průmyslu zemí střední a východní Evropy".

Pořádal ji v rámci projektu zemí Vídeňského memoranda AUTOglobal OS KOVO. Vedle účastníků z pořadatelské země (zejména členové sekce automobilového průmyslu OS KOVO) se jí zúčastnili i hosté z Německa, Rakouska, Slovenska a Maďarska. Šlo o jednu z nevýznamnějších akcí v rámci automobilového průmyslu u nás. Program konference se dotýkal celé řady aspektů tohoto důležitého odvětví, které se významnou měrou podílí na tvorbě národního hospodářského produktu.

To potvrdilo zejména vystoupení Ing. Antonína Šípka, ředitele sekretariátu  zaměstnavatelského sdružení AutoSAP. Mimo jiné z něho vyplynulo, že branže po odeznění hospodářské krize v posledních letech zaznamenává významný růst. Loni bylo v ČR například vyrobeno 1 244 506 osobních automobilů, což představuje nejvyšší počet v historii. O 7%  v roce 2014 vzrostla i výroba nákladních aut. Také letošní vyhlídky odvětví jsou podle Ing. Šípka slibné. Odboráři to v diskusi kvitovali komentáři, že pozitiva bude třeba zhodnotit i při vyjednávání o mzdách.  O nových trendech v automobilovém průmyslu (digitalizace, elektromobily atd.) hovořil ředitel a jednatel společnosti MECAS ESI Dr. Ing Karel Luňáček. Společnost MECAS ESI připravila rovněž ukázku pronikání virtuální reality do výroby. Klíčovou náplní konference byla zejména odborářská témata. K nim patřila vedle vyhodnocení plnění rezoluce z norimberské konference AUTOglobal také informace zástupce Berlínského centra sociálních věd Axela Schrödera k projektu o pracovních a zaměstnaneckých standardech  v Německu a východoevropských státech. 

O potřebě společných minimálních sociálních standardů v automobilovém průmyslu hovořil i místopředseda OS KOVO Libor Dvořák. Uvedl, že jejich vytvoření je pro odbory velkou výzvou. Podstatnou část jednání tvořily referáty a panelová diskuse na téma agenturní práce v automobilovém průmyslu. Účastnící konference si vyměnili informace k situaci v Rakousku, Maďarsku, ČR a na Slovensku. Všechny příspěvky se shodovaly v tom, že zneužívání agenturní práce představuje nebezpečí a je proto potřeba vytvořit taková pravidla, která zaručí, aby se tak nemohlo dít. Účastníky i proto zaujalo vystoupení zástupce slovenského OZ KOVO JUDr. Marka Švece, který informoval o legislativních krocích, které se v tomto směru podařilo prosadit v SR. Jak zaznělo v diskusi, slovenská opatření by mohla posloužit za vzor i v dalších státech Vídeňského memoranda, včetně ČR.

(fav)

Popiska k foto:

Účastníky konference pozdravil  i předseda OS KOVO Jaroslav Souček

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem