Korejští manažeři poprvé usedli k jednacímu stolu — kvůli stávce 

Přesto, že ve firmě už rok platí stávková pohotovost, k prvnímu jednání s účastí zástupců nejvyššího korejského managementu došlo teprve poté, co včera zaměstnanci podniku vstoupili do časově neomezené stávky. Tou vyvrcholil dlouhodobý spor mezi zaměstnanci a zaměstnavatelem způsobený tím, že se vedení Nexenu v průběhu více než tří let nedokázalo dohodnout se zástupci zaměstnanců na regulérní kolektivní smlouvě. Účast korejských manažerů společnosti Nexen Tire na jednání lze podle vedení Odborového svazu KOVO vnímat jako první reálný projev vůle k dohodě. Odbory však zatím důvod ke zrušení stávky nemají. 

Společné jednání s Korejci, jehož se kromě vyjednávacího týmu Základní organizace OS KOVO NEXEN TIRE účastnili také předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo a místopředseda Ing. Ivo Kužel, trvalo až do večerních hodin. „Výsledkem našeho jednání není žádná konkrétní dohoda. Zástupci korejské strany si poslední návrh kolektivní smlouvy nejprve museli prostudovat, přestože jej odbory předložily už před časem. Po tom, co se s materiálem seznámili, požádali o další čas na rozmyšlenou," řekl k výsledku včerejší schůzky předseda OS KOVO. Další kolo jednání se očekává v řádu dnů, nejdéle týdne. „To, že se v jednání začali angažovat konečně i lidé z vyššího korejského managementu, v tuto chvíli na situaci nic nemění. Výroba stále stojí, neomezená stávka pokračuje. Děje se přesně to, pro co se jednoznačná většina zaměstnanců rozhodla, a před čím odbory již dříve varovaly," dodává Roman Ďurčo. 

„Za jednoznačně pozitivní posun mohu zatím označit jen fakt, že je to poprvé, co se zástupci zaměstnanců setkali, a jednali s někým z korejského managementu," naznačil rezervovaný postoj k prvnímu kolu jednání s Korejci předseda Roman Ďurčo. „Lidé ve firmě si i z dřívějších dob pamatují různé sliby, gesta, která jim ale nakonec reálně nepřinesla vůbec nic. Takže podlehnout prvnímu dojmu není na místě. O dohodě budeme mluvit až v okamžiku, kdy ji budeme mít na stole — a podepsanou oběma stranami," shrnul pragmatický přístup vyjednávacího týmu předseda Odborového svazu KOVO. 

Soubor: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem