Kováci slavili 1. máj 2015

Přes nepřízeň počasí (které se ale nakonec poněkud umoudřilo) navštívily tisícovky Brňanů i s rodinami již tradiční odborovou oslavu 1. máje na Špilberku.

Zajímavý a bohatý program připravil pro děti a dospělé hlavní organizátor - Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS). Svou „troškou do mlýna“ přispěl i svaz KOVO, který zde měl vlastní stánek s propagačními předměty nedaleko stánku konfederace.

Vstup byl jako vždy zdarma a tak neustával proud lidí, zejména rodin, které si vyšly na procházku do okolí Špilberka, na jehož nádvoří nakonec skončily, přilákány zvukem hudby. Sérii kulturních akcí zahájila kolem jedné hodiny odpolední známá hudební skupina Renegáti, poté vystoupila folková skupina F. T. Prim. Hudební skupiny i následující kulturní akce uváděl a komentoval moderátor rádia Čas Franta Trnčák.

U stánku ČMKOS mohli kolemjdoucí zdarma obdržet propagační materiály, časopis Sondy, pro děti měli organizátoři připraveny balonky s logem konfederace a další dárky. Propagační materiály a poslední vydání časopisu Kovák byly k mání u stánku Odborového svazu KOVO, kde dětem věnoval balonky osobně i předseda svazu Jaroslav Souček.

Oficiální program oslav 1. máje zahájil v 15:15 hodin svým projevem předseda ČMKOS Josef Středula. Uvedl mimo jiné, že odbory jsou v současnosti jedinou  organizací v zemi, která efektivně ochraňuje práva zaměstnanců, vyjednává vyšší mzdy a kvalitní benefity. Přítomným popřál dobrou zábavu a poděkoval jim, že se nenechali odradit deštivým počasím.   

Program dále zpestřilo vystoupení mažoretek, ukázka výcviku služebních policejních psů a historický šerm, stan s ukázkou uměleckého řemesla. Zahrála i cimbálová muzika Velká Morava. Pozdějším vyvrcholením programu bylo vystoupení dvojnásobného držitele ceny Anděl v kategorii World Music Tomáše Kočko & Orchestr.

Na malém nádvoří hradu organizátoři připravili rodinné soutěže, malování masek přímo na obličej (samozřejmě barvou, která pak šla dobře smýt) a hry pro děti. Koho zmohla únava, mohl se na chvíli zastavit u stánků, kde bylo na výběr bohaté občerstvení. (red)

Fotogalerii z oslav 1. máje 2015 na Špilberku naleznete zde (klikněte) 

 

Delegace OS KOVO se zúčastnila také již tradičně oslav 1. máje v sousedním Německu v Regensburgu.  Bližší informace k účasti kováků získáte zde 

Fotogalerii z oslav 1. máje v Regensburgu naleznete zde (klikněte) 

 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem