Kováci zajišťují roušky, dezinfekci, bojují proti nákaze, jak se dá

Členové mnoha základních organizací Odborového svazu KOVO se po propuknutí pandemie okamžitě zapojili do boje proti nebezpečnému viru COVID-19. Například v jihlavském Boschi kováci vlastními silami zajišťují výrobu roušek a dezinfekce i jejich distribuci mezi zaměstnance. V pardubickém Foxconnu mimo jiné prosadili změny výrobních procesů tak, aby omezili riziko přenosu viru.

„Tlačíme na zaměstnavatele, aby se riziko snížilo. Navyšujeme zásoby dezinfekce, probíhá měření teploty zaměstnanců na pracovištích. Využili jsme zkrácení pracovní doby, aby se lidé nepotkávali. Roušky se nám podařilo sehnat od více dodavatelů, šije je pro nás třeba i náš výrobce montérek. Bude jich dost a distribuci zajistíme po celém závodě,“ přibližuje pohotovou reakci místních kováku předseda II. ZO OS KOVO BOSCH Jihlava Roman Bence. K boji proti šíření virové nákazy se přidala i další základní organizace, která v podniku působí: „Protože dezinfekční prostředky na trhu nejsou, začali je zaměstnanci chemických laboratoří našeho závodu vyrábět sami podle receptu Světové zdravotnické organizace,“ dodává předseda I. ZO OS KOVO BOSCH Jihlava Ladislav Melichar.

Do boje s virem se zapojili i kováci ve Foxconnu. „Opatření je celá řada, některá z nich navrhla naše základní organizace. Prosadili jsme například zrušení procesu testování ve výrobě, kde hrozilo riziko přenosu viru. Navrhli jsme i zkrácení směn, aby se lidé nemuseli potkávat, to je ale zatím v jednání. Poslali jsme vedení firmy i nabídku výroby roušek, kterou základkám minulý týden rozeslal Odborový svaz KOVO,“ uvedl předseda ZO OS KOVO TESLA Pardubice Tomáš Formánek.

Předseda odborového svazu Jaroslav Souček už v neděli 22. března vyzval vlastníky a manažery firem, aby přijali všechna opatření k vyloučení rizika nákazy zaměstnanců. Ve svém prohlášení apeluje na jejich společenskou zodpovědnost za zdraví a životy občanů. Některé společnosti přesto nebezpečí ohrožení zdraví a životů svých zaměstnanců podceňují. Místní organizace odborů jsou v těchto případech často jediným subjektem, který se nepříznivou situaci pokouší změnit.

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem