Maláčová navrhne růst minimální mzdy z 15.200 na 18.000 Kč

Ministryně práce Jana Maláčová navrhne navýšení minimální mzdy z nynějších 15.200 na 18.000 korun, zvedla by se tak zhruba o 18 procent. Podle ministryně je teď při nízké nezaměstnanosti čas na tlak na růst výdělků. V květnu nezaměstnanost klesla z dubnových 4,1 na 3,9 procenta.

Výraznější navýšení minimální mzdy požadují odbory. V návrhu evropské směrnice o přiměřených minimálních mzdách je doporučení, podle něhož by nejnižší výdělek měl dosahovat poloviny průměrné mzdy či 60 procent mediánové mzdy. Opatření má bránit chudobě lidí, kteří pracují.

„Pokud by česká vláda uvažovala o tom, že se vydá touto evropskou cestou, je 18.000 korun v podstatě minimální návrh. Je ještě pod částkou, o které se v EU diskutuje. Mělo by to být 18.700,“ uvedl pro média předseda ČMKOS Josef Středula.

O minimální mzdě bude jednat tripartita. V minulých letech shodu nenašla. Rozhodovala pak vláda. Sociální demokraté argumentují tím, že na Slovensku a v Polsku částka roste víc a je vyšší než v ČR. Podle Maláčové by Česko nemělo oběma sousedním státům konkurovat levnou prací. Podle sociálních demokratů by se měla v roce 2023 minimální odměna za práci dostat na 20.000 korun.

(ČTK)

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem