Maláčová: Vláda schválila kurzarbeit, stát firmám přispěje na mzdy

Vláda v pondělí 23. března schválila kurzarbeit pro firmy, na které dopadla omezení kvůli šíření koronaviru. Stát jim uhradí 50 až 80 procent vyplácené mzdy podle důvodu omezení výroby či služeb. Podpora má zmírnit dopady koronavirové krize a bránit propouštění. Na tiskové konferenci po jednání vlády to řekla ministryně práce Jana Maláčová (ČSSD). "Nechceme, aby firmy propouštěly lidi. Smyslem programu je firmám dotovat mzdy zaměstnanců, aby nepropouštěly," uvedla Maláčová.

Kurzarbeit obsahuje program na ochranu zaměstnanosti Antivir, který připravilo ministerstvo práce. Náhrady pro lidi v karanténě a příspěvek na mzdy v zavřených provozech schválila vláda už minulý týden, v pondělí 23. března přijala tři zbývající podpory. Pokud firma nemůže přidělovat práci lidem, protože minimálně 30 procent jejich kolegů je v karanténě či na ošetřovném, měl by stát uhradit 80 procent plného výdělku. Při omezení výroby kvůli nedostatku surovin a jiných vstupů dostává pracovník aspoň 80 procent svého příjmu. Stát by měl z toho uhradit 50 procent. Polovinu by měl platit i při výpadku produkce kvůli poklesu poptávky, kdy zaměstnanec pobírá minimálně 60 procent výdělku.

Podle Maláčové tento týden vláda dostane návrh přesných pravidel. Program se pak vyhlásí 1. dubna. Zatím platí pro březen, pak bude podle potřeby pokračovat, dodala ministryně. Vláda podle ní ve středu projedná ale ještě "pozitivní motivační bonus" pro firmy, které dál přes nynější překážky plně fungují. Jak by měla tato podpora vypadat, šéfka resortu práce neupřesnila.

Vláda minulý týden schválila už první dvě opatření programu Antivir. Pracovníkům v nařízené dvoutýdenní karanténě uhradí místo zaměstnavatelů náhradu příjmu. Platí se 60 procent základu výdělku. Zaměstnanci uzavřených provozů mají dostávat celou mzdu či plat. Stát z toho poskytne 80 procent.

Ministerstvo práce původně odhadovalo, že by program Antivir s pěti druhy náhrad a příspěvků na mzdy mohl stát 7,1 miliardy korun. Výdaje budou zřejmě vyšší. Resort počítal totiž například s tím, že nařízené uzavření obchodů a dalších provozů potrvá deset dnů a skončí 24. března. Kabinet termín v pondělí 23. března odsunul na 1. dubna. Víc by mohlo být proti původnímu předpokladu také lidí, na jejichž výdělek by stát mohl přispívat.

K urychlenému schválení a zavedení kurzarbeitu vyzývali vládu odboráři i zaměstnavatelé. Podle nich se podniky v náhlé koronavirové krizi bez podpory státu neobejdou.

Pět opatření kurzarbeitu ke zmírnění dopadu šíření koronavirové nákazy s výší výdělku a s výší jeho náhrady od státu

Opatření

Výše výdělku

Program

A) Karanténa

60 % základu příjmu

100 % stát

B) Nařízené uzavření

celý výdělek

80 % stát a 20 % zaměstnavatel

C) Nemožnost přidělit práci, protože minimálně 30 procent zaměstnanců je v karanténě či na ošetřovném

celý výdělek

80 % stát a 20 % zaměstnavatel

D) Omezení výroby kvůli nedostatku surovin a vstupů

minimálně 80 % výdělku

50 % stát a 50 % zaměstnavatel

E) Omezení výroby kvůli poklesu poptávky

minimálně 60 % výdělku

50 % stát a 50 % zaměstnavatel

Zdroj: Program na podporu zaměstnanosti Antivir

Autor: (ČTK)

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem