Minimální mzda stoupne o 700 korun

Mimální mzda by se od ledna 2016 měla zvednout o 700 korun na 9900 korun, rozhodla vláda ČR.

Stoupne také minimální mzda pro zdravotně postižené, která se navýší o 1300 korun na 9300. O minimální mzdě jednala opakovaně tripartita, k dohodě o čátce ale nedošlo. Odborové svazy požadovaly přidání o tisícikorunu, zaměstnavatelé navrhovali 500 korun. Přijaté řešení je tedy vládním kompromisem mezi oběma požadavky. Navýšení minimální mzdy o 700 korun v kabinetu prosazovala hlavně ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. 

Odbory: 700 korun je málo

Svazu průmyslu a dopravy se krok vlády příliš nelíbí. „Jsme připraveni diskutovat o výši minimální mzdy. Co však zdůrazňujeme je to, aby byl nastaven koeficient, který jednou provždy vyloučí, že minimální mzda bude tématem na předvolebních billboardech. Požadujeme, aby zvyšování minimální mzdy bylo něco automatického v návaznosti na kondici průmyslu, aby bylo pro firmy předvídatelné, jednoznačné a budou se umět na změnu připravit,“ uvedl Jan Rafaj, viceprezident SP ČR.

Odbory přidání vítají, s částkou 700 korun ale spokojeny nejsou. „Očekávali bychom vzhledem k pozitivnímu vývoji ekonomiky větší dynamiku růstu minimální mzdy. Jsme přesvědčeni o tom, že by vyšší zvýšení nemělo žádné negativní dopady na zaměstnavatele,“ řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Více i pro zdravotně postižené

Vláda schválila i zvýšení minimální mzdy pro zdravotně postižené. Ti pobírají nyní 8000 korun. Marksová původně navrhovala dvě varianty - zvýšení o 1000 korun, nebo o 1300 korun. Kabinet se přiklonil k výraznějšímu přidání. Podle ministryně s ním souhlasili i zaměstnavatelé. Požadují ale navýšení příspěvků na zaměstnávání postižených. Ministerstvo práce tak podle své šéfky bude potřebovat asi půl miliardy navíc. 

 

Další informace získáte prostřednictvím facebooku Kovák zde: 

 

 

 

Více na: http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/vladni-kompromis-minimalni-mzda-st...

Více na: http://zpravy.e15.cz/domaci/ekonomika/vladni-kompromis-minimalni-mzda-st...

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem