Mítink v Třinci: za kvalitní práci důstojné odměny

Sál Dělnického domu nestačil

V Třineckém Dělnickém domě se 29. června sešli na mítinku odboráři a zaměstnanci dceřiné společnosti Třineckých železáren Strojírny a stavby Třinec a.s. (SaS).  Důvody: nespokojenost s nízkými platy, nevyplacení záloh z podílu na hospodářských výsledcích, neobjektivní pracovní normy a další problémy, které vyvolávají obavy z toho, jaká bude vlastně budoucnost této dceřiné firmy, berou lidem chuť do práce a způsobují odchod kvalifikovaných zaměstnanců.

Je 14:30 a Dělnický dům doslova praská ve švech. V jednacím sále je hlava na hlavě, projít se skoro nedá ani nacpaným předsálím, někteří lidé stojí na schodech i před budovou.  Starší i mladí. Určitě přes 700, což prý je kapacita Dělnického domu a právě velký počet mladých překvapuje.  Za pár minut se v sále skoro nedá dýchat. Přesto vše probíhá spořádaně, lidé okamžitě tvoří na popud organizátorů uličku, kdyby se někomu udělalo nevolno. Disciplína i věcnost panují ostatně v průběhu celého několikahodinového mítinku.

Předseda ZO OS KOVO SaS Třinec Bronislav Kubiczek, úvodem opakuje požadavky.  Ohodnocení ve firmě neodpovídá tomu, jakých dobrých hospodářských výsledků nyní po odeznění krize dosahuje mateřský podnik. Ten jak zazní, sice sponzoruje sport a další bohumilé aktivity, ale na ty, co napomáhají dobrým hospodářským výsledkům, poněkud zapomíná. Skutečností je, že Třinecké železárny v loňském roce dosáhly čistého zisku 3,1 miliardy korun, což je téměř trojnásobek v porovnání s rokem 2013. Samozřejmě, že se přitom neobejde bez kvalitních služeb dceřiných společností, kterých má v ČR kolem dvou  desítek. A jejich zaměstnanci odmítají, aby byli považování za nějakou druhou ligu.

Nálady lidi potvrzuje i Vojtěch Lagan (23) z mechanických dílen SaS. V třinecké SOŠ se vyučil, nyní zvažuje odchod. Nechce za kvalifikovanou práci brát méně, než jinde dostávají i nevyučení. Teď prý jen čeká, jak vše dopadne. Pokud nedopadne, je rozhodnut odejít. Nabídky už prý dostal. Za kvalitní práci, jak zaznělo opakovaně na mítinku, přísluší i odpovídající důstojné mzdy. Ne takové, které některé nutí k přesčasům nebo dokonce přivýdělkům po práci.

Ve stejném duchu hovoří i předseda Provozní organizace 940 SaS Petr Kapri a nesou se v něm vlastně všechny příspěvky. Lidé vyjadřují podporu vzneseným požadavkům. Nejen slovy, ale i svými podpisy. Podepsalo je 622 účastníků mítinku (ti co se stihli prodrat ke stolům s podpisovými archy) a černé na bílém potvrzují, že nechuť s platy i s poměry ve firmě zdaleka nejsou jen záležitostí několika jedinců, jak se to snažili vykládat někteří lidé z výrobního vedení společnosti.

Nyní je jasné, že tomu tak není a že požadavky na zlepšení odměn za práci a vyplacení benefitů mají masovou podporu. A jak vyplývá z řečí, zřejmě nyní vzroste i počet členů odborů. S řadou požadavků souhlasí i odboráři z mateřských Třineckých železáren. Tento solidární postoj potvrdil předseda tamní ZO OS KOVO František Ligocki, i když se mítinku osobně nezúčastnil. Potvrdil, protože podpora požadavkům kolegů z dceřiné firmy byla vyjádřena už před mítinkem v Dělnickém domě. Z něho byl zaměstnavateli vyslán další důrazný signál, že zaměstnanci SaS nejsou žádné ovce, i trpělivost má své a je proto třeba urychleně konat a hledat řešení, aby se situace dále zbytečně nevyhrocovala.  Ke kauze se vrátíme v Kováku č. 13.

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem