MPSV navrhne omezení podílu agenturních pracovníků ve firmě

Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní zaměstnanci mohli ve firmě tvořit nejvýš deset procent pracovníků. Ministryně práce Jana Maláčová chce normu prosadit ve Sněmovně do říjnových voleb. Podle šéfky resortu úprava přispěje ke zlepšení pracovních podmínek.

"Pokud omezíme agenturní zaměstnávání na deset procent (podíl agenturních zaměstnanců), což si myslím, že je žádoucí a je i obvyklé v celé řadě zemí EU, tak budou muset zaměstnavatelé poskytovat dobré pracovní podmínky, vyšší mzdu, sociální ochranu. Nikdo přece nebrání, aby cizinci byli zaměstnáni na zaměstnanecký poměr. Proč mají našim zaměstnancům konkurovat levnou pracovní silou a tím, že mají omezená práva?" řekla Maláčová. Podle ní přes agentury pracuje kolem 130.000 Čechů a Češek. Zaměstnávají pak také cizince z EU a ze států mimo sedmadvacítku.

Agentury byly v minulosti terčem kritiky kvůli nízkým mzdám a špatným pracovním podmínkám. Pravidla jejich fungování v roce 2017 zpřísnila tehdejší novela o zaměstnanosti. Zavedla pro agentury povinnou kauci 500.000 korun. Stanovila také, že agenturní pracovníci musejí mít stejné podmínky a odměnu jako kmenoví zaměstnanci. Agentury nemohou navíc zprostředkovávat dočasnou práci v určitých profesích. "Čísla ukazují, že se v tom agentury práce zase naučily chodit, že jich vzniklo zase obrovské množství. Vysávají obrovské množství lidí z českého trhu práce," uvedla ministryně. Podotkla, že agenturní zaměstnávání by mělo být dočasné například v době, kdy má podnik hodně zakázek. "Nemá to být standardní situace," dodala šéfka resortu.

Maláčová chce o novele debatovat s odbory, poté ji předloží. Prosadit ji chce ve Sněmovně do voleb. Ty se konají za necelé čtyři měsíce. Projednání a přijetí zákonů obvykle zabere rok.

(ČTK)

 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem