Návrh ministerstva může tlačit dolů i mzdy v soukromé sféře

Jednání tripartity o rozpočtu na příští rok, které proběhlo v pondělí 10. června, nepřineslo dohodu. Zatímco vláda navrhuje dvouprocentní nárůst platů pro zaměstnance ve veřejné sféře, zástupci odborů pro ně žádají výraznější navýšení. Zaměstnavatelům zase vadí plánovaný schodek ve výši 40 miliard korun. Další jednání proběhne 16. září poté, co budou k dispozici červencové údaje o vývoji ekonomiky. Pokud předložený návrh projde, bude to mít dopady i na mzdový vývoj v soukromé sféře.

Na červencové upřesnění vývoje čekají i odboráři. Budou usilovat o výraznější růst platů. Pro učitele požadují 15 procent, pro neučitelské profese a zdravotníky deset procent a pro ostatní pracovníky osm procent. Celou sumu chtějí rozdělit do základu výdělku, tedy do tarifů. Ministerstvo financí navrhuje pro příští rok schodek 40 miliard korun. Výdaje by měly činit 1,594 bilionu korun a příjmy 1,554 bilionu.

Učitelé i nepedagogové by si měli polepšit o sedm procent. Ostatním pracovníkům veřejné správy a služeb, jako jsou úředníci, policisté či hasiči, by se mělo přidat o dvě procenta. „OS KOVO si uvědomuje, že pokud Ministerstvo financí prosadí svůj návrh ve vládě a Poslanecké sněmovně, za potlesku zaměstnavatelů, budou obdobně nízký nárůst mezd ve výši dvou procent prosazovat zaměstnavatelé i v soukromé sféře, což je pro nás nepřijatelné,“ uvedl předseda OS KOVO Jaroslav Souček.  

(ČTK, jom)

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem