Některé jihočeské firmy nemají testy, Kovosvit nařídil dovolenou

Některé jihočeské podniky nemohou sehnat testy na koronavirus a zvažují firemní lockdown. Mohly by nařídit celozávodní dovolenou. Pro média to v pondělí 8. března uvedla vedoucí Regionálního pracoviště OS KOVO v Českých Budějovicích Pavlína Jirková. Dvoutýdenní dovolenou nařídila asi 300 zaměstnancům divize Machine Tools strojírenská firma Kovosvit v Sezimově Ústí. Minulý týden vyšlo pozitivních asi deset z 500 pracovníků.

Jihočeské odbory vyzvaly zaměstnavatele, aby umožnily práci z domova. Vláda podle nich často nesmyslně zpřísňuje opatření, která označili za chaotická, a přehazuje odpovědnost na firmy, uvedl v tiskové zprávě za OS KOVO zmocněnec Krajského sdružení Odborového svazu KOVO Jihočeského kraje Jan Janoušek.

Některé firmy se bojí, že nestihnou naplnit vládní nařízení. "Někteří zaměstnavatelé firemní lockdown již zvažují a hledají přiměřené opatření. Jedna firma chtěla nařídit 14 dní dovolenou, i když tam nebylo velké procento pozitivních. Pokud je tam odborová organizace, musí celozávodní dovolenou odsouhlasit. Zaměstnanec by to měl vědět nejpozději 14 dní předem, nelze si vzpomenout ze dne na den," řekla Jirková.

Předseda odborů v českobudějovické firmě Robert Bosch Stanislav Jindra kritizoval povinné nošení respirátorů. "Zaměstnanec pracující 7,5 hodiny v nuceném tempu na výrobní lince s rouškou na obličeji zkolabuje," uvedl v dopise ministru zdravotnictví. Budějovický Bosch zaměstnává 3800 lidí.

Testování ve firmách často odhalí bezpříznakové. Absolvují potvrzující PCR test a jdou do karantény. "Firma Magna Cartech v Českých Velenicích testuje od listopadu. Udělala 800 testů, z toho měli 33 pozitivních. Zaměstnavatelé to odchytávají už dlouho," zdůraznila vedoucí jihočeského RP.

(ČTK, red)

 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem