Nexen zažil další masivní demonstraci

Druhé demonstrace před společností Nexen Tire v Bitezevsi na Žatecku se v pondělí 6. února účastnilo přes dvě stě lidí. Byli mezi nimi nejen stávkující zaměstnanci, ale také účastníci z jiných Základních organizací OS KOVO. Své členy na demonstraci vyslaly také jiné odborové svazy – zdravotníci, stavaři, civilní vojenští zaměstnanci a lesníci. Na včerejší protest dnes navazuje jednání s korejským managementem.

„Vedení Nexenu nás oslovilo a vyzvalo k jednání v úterý 7. února ve 12.00. Věřím, že naše požadavky budou splněny a jednání povede k dohodě, která stávku ukončí. Vedení našeho odborového svazu bude žádat, aby všechny požadavky stávkujících byly splněny,“ řekl předseda OS KOVO Roman Ďurčo. „Naše stávka už dávno překročila hranice Nexenu,“ prohlásil na demonstraci předseda kováků ve společnosti Nexen Pavel Rohel.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula na demonstraci zmínil pokus vedení Nexenu stávku zmařit. Management se totiž v minulých dnech obrátil na soud s žádostí o vydání předběžného rozhodnutí o tom, že je stávka nezákonná. „Majitel si myslí, že si může s českými zákony dělat, co chce, myslel si, že soud bude stát na jeho straně, naštěstí se tak nestalo, a to je první obrovské vítězství. Stávka je, a zůstane zákonná,“ připomněl Středula. „Firma dostala obrovitou finanční pobídku ve výši asi tři a půl miliardy korun. Dostala dvě stě tisíc na každé nově vytvořené pracovní místo, a místo toho dává zaměstnancům na základních pozicích v inzerátu 22 tisíc korun hrubého, a to na třísměnný provoz, to je ostudné v jedenadvacátém století,“ odsoudil předseda ČMKOS přístup korejské společnosti k tuzemským zaměstnancům.

Stávka ve společnosti Nexen, která patří korejským vlastníkům, odstartovala minulý týden v úterý. Odbory se k tomuto kroku odhodlaly poté, co se jim ani přes opakované snahy nepodařilo dohodnout s vedením na kolektivní smlouvě. Už loni v lednu proto vyhlásily stávkovou pohotovost. Problémy s uzavřením kolektivní smlouvy se však táhnou už téměř čtyři roky. Zaměstnavatel nepřistoupil ani na kompromisní řešení navržené zprostředkovatelem. Odbory chtějí pro zaměstnance mimo jiné navýšení mezd o 8,3 %.

Na stávku se vedení Nexenu snažilo reagovat nejen pokusem získat u soudu rozhodnutí o předběžném opatření, jež by stávku označilo za nelegální, snaží se také do firmy přilákat nové zaměstnance, kteří by obsadili pozice stávkujících. Tyto kroky managementu se ale nesetkaly s úspěchem. Odborářům, kteří mají masivní podporu zaměstnanců, se podařilo dosáhnout téměř úplného zastavení výroby.

Situaci v Nexen Tire v České republice se věnují také zahraniční média, včetně korejských. Koncem minulého týdne také evropská odborová centrála industriAll na svém kongresu v Miláně přijala rezoluci, jíž odsuzuje postoj managementu. „Vyzýváme společnost Nexen, aby převzala svou odpovědnost a posadila se k vyjednávacímu stolu, aby bylo dosaženo smysluplné dohody jak pro společnost, tak pro její angažované pracovníky,” vyzývají ve svém dokumentu Nexen zástupci evropských odborů. (jom)

Odkaz na záznam z demonstrace: https://www.facebook.com/CMKOS/videos/901677811031685/

Fotogalerie: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem