Oceláři zvýší tlak na Brusel i národní vlády

Krizí evropského ocelářského průmyslu a hledáním kroků jak situaci zvrátit, se ve dnech 18. a 19. září v Dolní Lomné na Těšínsku zabývali zástupci zaměstnanců, odborových organizací i svazů, včetně zástupů asociací hutních podniků z České republiky, Slovenska a Polska. Výsledkem konference bude společná deklarace formulující požadavky ocelářů. Dokument bude v nejbližších dnech zaslán Evropské komisi, Evropskému parlamentu, vládám jednotlivých zemí, evropským odborovým centrálám a odborovým svazům, a také zaměstnavatelům.

Zástupci odborů, zaměstnanců a ocelářských asociací z České republiky, Slovenska a Polska se v zásadě shodují na tom, že vývoj je v jejich zemích a v Evropě obecně velmi podobný:  Ocelářský průmysl táhne ke dnu levný import, prudce rostoucí ceny emisních povolenek a drahé energie. Současná opatření Evropské komise na ochranu ocelářství v Evropské unii jsou podle účastníků konference nedostatečná. Je tedy nezbytné, aby Brusel přijal nová efektivní opatření na záchranu ocelářství. Z jednání vzejde společná deklarace, která bude požadavky odborářů formulovat.

Na jednání se sešly špičky ocelářů, odborů a jejich kolegů. Polskou stranu zastupoval předseda rady Polské asociace (HIPH) Mirosław Motyka, za slovenskou stranu jednali ředitel pro styk s vládou a EU Michal Pintér a Peter Zima z U. S. Steel Košice, za českou stranu vystoupil statutární ředitel Ocelářské unie Daniel Urban. Odbory zastupovali mimo jiné předseda OS KOVO Jaroslav Souček, předseda slovenského OZ KOVO Emil Machyna a předseda polské Národní hutnické sekce NSZZ „Solidarność” Andrzej Karol.

Během dvoudenního jednání v Dolní Lomné detailně pojmenovali problémy, s nimiž se dnes tento segment potýká. Společným jmenovatelem negativního vývoje je podle nich import levné oceli ze zemí jako je Čína, Turecko, Rusko, k nimž přibývají další - například Vietnam nebo Írán.

Oceláři se dohodli na tom, že budou své další kroky koordinovat a společně prosazovat své oprávněné požadavky. Další obdobné setkání proběhne v první polovině příštího roku, pokud si vážnost situace nevyžádá jeho dřívější svolání. 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem