Odboráři ArcelorMittalu by prodej huti státu zřejmě přivítali

Odboráři by pravděpodobně přivítali, kdyby hutní podnik ArcelorMittal Ostrava (AMO) převzal stát. ČTK to dnes řekl předseda Základní organizace OS KOVO ArcelorMittal Petr Slanina.

Skupina ArcelorMittal ostravský podnik (dřívější Novou huť Ostrava) prodává britské společnosti Liberty House. Premiér Andrej Babiš uvedl, že se zástupci ArcelorMittal jedná o koupi. Stát podle něj chce podnik koupit za korunu. Zástupci Liberty House uvedli, že společnost podniká veškeré potřebné kroky, aby transakci dokončila, a nechce se stát součástí spekulací.

"Za momentální situace, která je na evropském trhu s ocelí, bychom to pravděpodobně přivítali. Tato informace je pro mě nová, nicméně dovedu si představit, že bychom to přivítali, už jen proto, aby se nějakým způsobem sladilo dohromady působení OKD a Nové huti," komentoval premiérovo vyjádření Slanina.

Sladit by se podle něj mělo, jak dlouho těžební firma OKD je schopna a bude dodávat koksovatelné uhlí pro AMO. "Věřím tomu, že nejistota momentálně je z obou stran. My nevíme, jak OKD bude dál fungovat, a OKD neví, jak budeme dál fungovat my. To nás háže do nejistoty, jsme na sobě závislí," řekl odborový předák.

Situace na evropském trhu s ocelí je podle něj v současnosti velice špatná. "Momentálně je všude propad. Dle informací, které máme, ArcelorMittal chce taky snižovat produkci oceli," řekl Slanina.

Odboráři AMO dál se zástupci Liberty řeší společnou dohodu o budoucnosti huti, která se zabývá zaměstnaností, investicemi i obchodní strategií. Momentálně s organizací IndustriALL Europe (evropská federace zastupující zaměstnance ve zpracovatelském, hornickém a energetickém sektoru) pracují na nadnárodní dohodě mezi všemi firmami, které ArcelorMittal Liberty prodává.

"Každopádně nemáme pořád zmapováno, jakým způsobem bude tato akvizice financována. Z toho máme největší obavu, že to pro nás bude likvidační a že skončíme," řekl Slanina.

Mluvčí AMO Barbora Černá Dvořáková řekla ČTK, že skupina ArcelorMittal podepsala závaznou dohodu prodat ostravskou huť a několik dalších podniků společnosti Liberty House jako součást kompenzačního balíčku, na němž se dohodla s Evropskou komisí v souvislosti s koupí největší evropské ocelárny Ilva v Itálii. "Minulý měsíc získala skupina k prodeji povolení komise, a jak už bylo dříve zmíněno, očekává, že transakci uzavře do konce první poloviny tohoto roku," uvedla mluvčí.

ArcelorMittal Ostrava vyrábí ocel pro stavebnictví a strojírenství, je největším výrobcem silničních svodidel v Česku. Kromě českého trhu dodává své výrobky do více než 40 zemí. V roce 2017 dosáhla čistého zisku 3,2 miliardy korun. I s dceřinými společnostmi má 6500 zaměstnanců.

Liberty House patří do globální skupiny GFG (Gupta Family Group) Alliance britského podnikatele s indickými kořeny Sanjeeva Gupty.

Autor: ČTK, 20. května 2019

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem