Odbory: neohrožovat sociální smír

Účastníci současné diskuse o vývoji a směrování českého hospodářství by si měli uvědomit, jakou hodnotu pro společnost znamená zachování sociálního smíru. 

To bylo hlavní motto brífinku ČMKOS, který se 19. května 2015 uskutečnil v pražském hotelu Olšanka. Kromě předsedy ČMKOS Josefa Středuly se ho zúčastnili rovněž předseda největšího členského svazu konfederace OS KOVO Jaroslav Souček a předseda Odborového svazu státních orgánů a organizací Bc. Pavel Bednář. Oboroví předáci komentovali skutečnost, že na zasedání tripartity nedošlo ke shodě pokud jde o navýšení minimální mzdy v roce 2016. Zatímco ČMKOS žádá růst o 1000 Kč, zaměstnavatelé za maximum považují polovinu a vláda navrhuje 700 Kč. Tím, jak uvedli odboráři, ustupuje od svého vládního prohlášení, že minimální mzda by měla dosahovat zhruba 40 % průměrné mzdy. Kritice představitelů ČMKOS podrobili rovněž obecný růst mezd. Ačkoli následky ekonomické krize už byly překonány, nárůst mezd de facto jen dále vyrovnává inflaci a vlastně uchovává jejich nízkou úroveň. Pokud jde o kupní sílu, patří české mzdy k nejhorším v EU.  A i když lidé pracují, jejich příjmy se u některých zaměstnání blíží hranici chudoby. Pokud nedojde ke změně, mohlo by to mít hluboké dopady. Jak bylo uvedeno, jedním z důvodů současného stavu je fakt, že odpovědným za stav společnosti, chybí potřebná vize jak zlepšit životní úroveň vlastních občanů. Předseda OS KOVO v této souvislosti uvedl, že vláda by neměla naslouchat ekonomickým teroristům, kteří svoje liberální teorie stavějí nad potřeby lidí. Odboroví předáci se také vyslovili pro to, aby byly zvýšeny nemocenské dávky v případě dlouhodobých onemocnění. Za současného stavu totiž má delší onemocnění drastické dopady na životní úroveň postižených. (text a foto: fav)

K tématu se vrátíme v Kováku číslo 10/20215, který vyjde 1. 6. 2015.

Popisek k foto: Vystoupení předsedy Odborového svazu KOVO Jaroslava Součka, předsedy ČMKOS Josefa Středuly a předsedy Odborového svazu státních orgánů a organizací Bc. Pavla Bednáře (na foto vpravo) na brífinku, který se uskutečnil 19. května 2015 v pražském hotelu Olšanka.

Videozáznam z tiskové konference naleznete nas stránkách České televize zde. (Vystoupení předsedy svazu KOVO J. Součka zhruba od čtrnácté minuty záznamu.)

Pozoronost tiskové konferenci věnovala i další média. Linky na ww stránky některých z nich naleznete níže. 

 

 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem