Odbory požadují pro příští rok růst minimální mzdy na 16 000 Kč

Odbory požadují pro příští rok navýšení minimální mzdy na 16 000 korun, tedy o 1400 korun. Zrušení superhrubé mzdy navrhují odložit kvůli výpadku rozpočtu, místo toho navrhují zvýšení daňového odpočtu. Po jednání předsedů a předsedkyň svazů ČMKOS s ministryní práce Janou Maláčovou v pondělí 24. srpna to novinářům řekl předseda ČMKOS Josef Středula.

„Podporujeme co nejvyšší nárůst minimální mzdy každý rok vzhledem k tomu, že v přepočtu na paritu kupní síly nás předstihly i Litva a Rumunsko. Práce českých zaměstnanců je tak nezaslouženě dehonestována,“ uvedl předseda OS KOVO Jaroslav Souček. OS KOVO jako součást ČMKOS se pravidelně účastní diskuzí probíhajících na úrovni Rady a Sněmu ČMKOS.

Ministerstvo práce navrhuje, aby od roku 2022 nejnižší výdělek odpovídal polovině průměrné mzdy z předloňska. Návrh pro příští rok zatím Maláčová nezveřejnila. Zaměstnavatelé zdůrazňují, že kvůli koronavirové krizi není možné navyšovat výdělky jako v minulých letech. S minimální mzdou roste i zaručená mzda. O přidání bude jednat tripartita.

V podkladech pro vládu ministerstvo uvedlo, že pokud by se postupovalo podle jím navrhovaného vzorce už v příštím roce, minimální mzda by od ledna stoupla z nynějších 14.600 na 17.100 korun. Zaručená mzda, která se vyplácí v osmi stupních podle odbornosti odpovědnosti a složitosti práce, se pohybuje od minimální mzdy do jejího dvojnásobku. Nejvyšší částka by tak dosahovala zhruba předloňské průměrné mzdy, tedy 34 200 korun. Minimální mzdu loni pobíralo podle resortu asi 140 000 zaměstnanců.

Maláčová už dřív uvedla, že by díky vzorci byl růst minimální mzdy předvídatelný. Po jasném výpočtu dlouhodobě volají i zaměstnavatelé. Shoda na nastavení ale není. Zatímco podle odborů je polovina předloňského výdělku málo, podle zaměstnavatelů je poměr naopak vysoký.

(ČTK, red)

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem