Odbory TS Plzeň jednaly s mateřskou firmou ŽĎAS, pohotovost trvá

Odbory plzeňského výrobce lisů, firmy TS, které v pondělí vyhlásily stávkovou pohotovost, jednaly ve středu 29. května v Plzni s ředitelem a mateřskou firmou ŽĎAS ze Žďáru nad Sázavou. Slíbila lepší informovanost téměř 210 plzeňských zaměstnanců. Manažeři uvedli, že je firma ve ztrátě a nemá dost zakázek, řekl ČTK po jednání předseda odborů Ervín Eger. Mítink, na který zaměstnanci čekají, podle něj odmítli. Odbory dnes stávkovou pohotovost neodvolaly. ŽĎAS vlastní čínská CITIC Group.

Odboráři se dozvěděli, že se z TS nestane od června provoz ŽĎAS. Fúze TS a ŽĎAS, o níž už jednal Krajský soud v Brně, se odkládá a má být do konce roku. ŽĎAS před necelými třemi lety TS převzal od Železáren Podbrezová a od té doby je podle Egera plzeňská firma ve ztrátě a neinvestovalo se tam.

"Z jednání byl pořízený zápis, brali to docela vážně," uvedl Eger. Manažeři podle něj předložili loňské výsledky hospodaření TS před auditem, z něhož plyne ztráta asi 33 milionů korun, za první čtyři letošní měsíce je dalších asi 14,5 milionu. "A dále nás seznámili se zakázkovou náplní, o kterou nám především jde. Je to špatné, máme zakázky za zhruba 25 milionů a na tom oni se točí," uvedl. Odbory podle něj zruší pohotovost jen tehdy, když uvidí, že zakázky přibývají.

Personální šéf ŽĎAS Petr Havelka, který dnes v Plzni jednal, odmítl pro ČTK problémy komentovat a odkázal na čínského vlastníka.

Firma TS má téměř 210 zaměstnanců, vyrábí lisy a válcovací tratě. Koncem srpna propustí prvních 20 lidí. Odbory se obávají dalšího propouštění, což dnes podle Egera Havelka nevyloučil, pokud nebudou zakázky.

Obě strany se dnes domluvily na mnohem intenzivnější komunikaci. "Její frekvenci projednáme v pondělí na výboru," uvedl Eger.

S odboráři v pondělí diskutoval hejtman Josef Bernard (ČSSD), který ve firmě s více než 150letou tradicí léta působil. "Hovořil jsem telefonicky s generálním ředitelem ŽĎAS (Pavlem Cesnekem). Opakoval mi, že je ztráta, že nemají zakázky a že neví, co s tím (podnikem)," řekl hejtman ČTK. Hejtman doporučil odborům informovat čínskou předsedkyni představenstva TS. Podle Egera na ní odbory shánějí kontakt. "Lidé zatím neodcházejí, ale jsou nervózní," dodal.

V Plzeňském kraji v dubnu činil podíl nezaměstnaných 1,9 procenta

Autor: (ČTK), 29. května 2019

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem