Odbory TS Plzeň končí stávkovou pohotovost, se Žďasem se dohodly

Odboráři firmy TS Plzeň ukončili stávkovou pohotovost, již vyhlásili 27. května. S vedením mateřské společnosti Žďas uzavřeli ve čtvrtek 22. srpna dodatek ke kolektivní smlouvě, který řeší odchody zaměstnanců, jichž se dotkne plánovaná fúze Žďasu a TS Plzeň. Vyplývá to z tiskové zprávy firmy Žďas. Ukončení stávkové pohotovosti potvrdil předseda ZO OS KOVO v TS Plzeň Ervín Eger.

Podle Egera bylo jednání tvrdé, ale korektní. "Podařilo se dosáhnout dohody, která není v podobných situacích obvyklá," uvedl. Podle generálního ředitele Žďasu Pavla Cesneka se podařilo najít řešení situace v TS Plzeň, které přivítaly a odsouhlasily obě strany.

Vedení Žďasu a představitelé jejího akcionáře se podle zprávy dohodli s vedením odborové organizace plzeňské TS na dalším postupu. Uzavřený dodatek ke kolektivní smlouvě vyřeší odchody zaměstnanců, kterých se dotkne plánovaná fúze Žďasu a TS Plzeň, nadstandardním způsobem, stojí ve zprávě bez dalších podrobností. Část zaměstnanců TS Plzeň přejde pod Žďas a budou dál působit v Plzni. Kolik lidí zůstane, firma Žďas neuvedla.

Problémy TS Plzeň podle tiskové zprávy zavinila hlavně manažerská rozhodnutí předchozího vedení firmy a problémy a pád do insolvence společnosti Vítkovice Machinery. "Ty stály TS Plzeň 934 milionů korun na tržbách oproti plánu a čistá ztráta pro TS Plzeň je nyní 72 milionů korun," stojí ve zprávě.

Plzeňský výrobce lisů, TS Plzeň a.s. (dříve Škoda Těžké strojírenství), podle údajů, které odbory poskytly ČTK minulý týden, propustila za tři měsíce asi 60 lidí, zůstalo jich 159. Firma je ve ztrátě a nemá dost zakázek. Jde o závod společnosti Žďas, kterou vlastní CITIC Europe Holdings. Strojírenská a metalurgická společnost Žďas, a.s., sídlí ve Žďáru nad Sázavou a zaměstnává skoro 2000 lidí.

Autor: (ČTK)

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem