Odbory v TPCA dosáhly dohody s vedením

Stávková pohotovost v automobilce skončila

Odbory v TPCA Toyota Peugeot Citroën dospěly po složitém vyjednávání o nové kolektivní smlouvě k dohodě s vedením automobilky.

„Přes svou délku a náročnost přineslo letošní kolektivní vyjednávání několik zásadních bodů. Jako hlavní nevidím tentokrát mzdy, ale odstupné, senioritu a 13. plat, a to vše na dobu neurčitou,“ říká předseda ZO OS KOVO při TPCA Ivo Navalaný. Tytéž priority vyzdvihl také Imrich Rezek, předseda odborové organizace TPCA ASO Kolín, která v automobilce rovněž působí. „Koncepce třináctého platu je pro zaměstnance výhodnější než dosavadní firemní bonus a o zakotvení odstupného na dobu neurčitou jsme usilovali deset let,“ řekl Rezek.

Jak nám potvrdil předseda ZO OS KOVO Ivo Navalaný 11. 5. 2015 byla také ukončena stávková pohotovost.

Zaměstnanci ve výrobě na dělnických pozicích si nyní polepší o 700 Kč a celkově rozpočet na mzdové náklady vzroste o 3,4%.

Novinkou je zavedení třináctého platu namísto dosavadního bonusu pro většinu zaměstnanců. Výraznou změnou je, že 70% třináctého platu je garantováno a zbytek pak podléhá splnění výkonnostních ukazatelů. Zaměstnanci tak dostanou vyplaceno minimálně 11 900 Kč, ale mohou si přijít až na 22 100 Kč. Znovu se zlepší i ocenění seniornějších zaměstnanců. Pro ty, kteří pracují v TPCA šest a více let, se atraktivní benefitový systém Z-konto bude zvedat o 100 Kč každý rok. Například dělník s desetiletou zkušeností v TPCA tak bude dostávat 4000 Kč do Z-konta měsíčně. Firma zároveň navyšuje i svůj systém odstupného a příplatek za mimořádnou směnu, který nově bude ve výši 800 Kč nad rámec zákonných příplatků.

Součástí dohody mezi TPCA a odbory je i zavedení Konta pracovní doby, které přijde na řadu pravděpodobně koncem letošního roku. „Jde sice o krok do neznáma, ale po úpravách, které se nám podařilo vyjednat, bych se konta tolik neobával,“ dodává Ivo Navalaný.

Letošní jednání bylo jedno z nejdelších v historii TPCA, ale oběma stranám se podařilo najít shodu ve všech projednávaných bodech. „Jsem rád, že jsme nakonec s našimi odboráři našli společnou řeč a myslím si, že jsme se dohodli na rozumném kompromisu. Chceme, aby naši lidé byli spokojeni, na druhou stranu musíme zachovat svoji konkurenceschopnost a dlouhodobou zaměstnanost,“ řekl generální manažer personálního oddělení TPCA Jan Pešek. „Navýšení mezd, zavedení třináctého platu a zvýšení příplatku za mimořádnou směnu tak vyvažuje dohoda o Kontu pracovní doby,“ dodal Pešek.

Kolektivní smlouva bude podepsána na období od 1. května 2015 do 31. března 2016, za duben pak zaměstnanci dostanou mimořádnou odměnu v podobě kompenzace navýšení mzdy a Z-konta.

Úspěchu odborů při vyjednávání věnovala mimořádnou pozornost i česká média.  (red)

 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem