Odbory ze závodů Železárny Veselí, Válcovny trub a Železárny Hrádek vyjednaly vyšší mzdy

Výbory základních organizací Odborového svazu KOVO (ZO OS KOVO) z hutních závodů Válcovny trub, Železárny Hrádek a Železárny Veselí rozhodly o zrušení stávkové pohotovosti vyhlášené 9. dubna 2019 u zaměstnavatelů Válcovny trub Chomutov, a.s a Ferromet, a.s.  Důvodem vyhlášení stávkové pohotovosti bylo neúměrné prodlužování kolektivního vyjednávání a zpochybňování již dohodnutých částí kolektivní smlouvy (KS) zaměstnavatelem. Po schůzce zástupců ZO s majitelem společností 13. května 2019 došlo k dohodě ve sporných ustanoveních KS a 17. května 2019 byla KS podepsána.

„Z pohledu vyjednávacího týmu zástupců zaměstnanců si myslíme, že dojednané podmínky jsou maximem možného v současném období stagnace a poklesu výroby, které nevytváří kladný hospodářský výsledek,“ uvedl za členy vyjednávacího týmu - předsedy Josefa Maršálka a Petra Horčice - předseda ZO OS KOVO Železárny Veselí, Stanislav Malušek.

Odborům se do kolektivní smlouvy podařilo dohodnout navýšení základních mezd o 500 Kč, zvýšení příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění na 1000 Kč, navýšení příspěvku zaměstnavatele na stravenky na 80 Kč, navýšení odměny při dosažení celkové odpracované doby u zaměstnavatele o 500 Kč a její vyplácení již při dosažení 5 let zaměstnání. Nově bylo dojednáno odškodnění pozůstalých při pracovním úrazu až do výše 500 000 Kč. Zároveň byly zachovány všechny doposud vyplácené příplatky nad rámec ZP a také ostatní benefity, např. bezplatné desetidenní rekondiční a ozdravné lázeňské pobyty.

„K dalšímu růstu mezd dojde při splnění plánovaného hospodářského výsledku vyplacením čtvrtletní prémie ve výši 5 % z měsíční základní mzdy,“ řekl předseda Malušek.

Zástupci odborů hutních závodů začali kolektivní vyjednávání na rok 2019 s vedením firmy už koncem října minulého roku. Společný návrh KS předkládaly tři ZO OS KOVO (Železárny Veselí, Válcovny trub a Železárny Hrádek). Hutní společnosti Ferromet a Válcovny trub zaměstnávají zaměstnance ve svých divizích ve Veselí nad Moravou, Chomutově a Hrádku u Rokycan. Jejich výroba se zaměřuje na ocelové trubky, tyče, ingoty a speciální profily.

(red) 23. května 2019

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem