Ostravští odboráři společnosti Liberty House nevěří

Zájemce o koupi ostravské huti ArcelorMittal, britská společnost Liberty House, stále odboráře nepřesvědčila o upřímnosti své snahy zachovat v Ostravě dlouhodobě výrobu. Obavy odborářů se zvětšily po jejich zjištění, že Liberty House současně s nákupem ostravského podniku plánuje v rámci jedné smlouvy také nákup hutě v rumunském městě Galati. Informace o propojení nákupů obou hutí odborářům potvrdil konkurzní správce, který za Evropskou komisi na prodej dohlíží.

Spojení s rumunským podnikem by nemuselo být pro ostravskou huť výhodné. Minulá prohlášení ArcelorMittalu o záměru investovat do stavby vysoké pece v Galati dávají tušit, že na rozvoji rumunské firmy má zájem. „Obáváme se toho, že v Rumunsku se bude investovat ve velkém a my v Ostravě budeme na tyto dluhopisy vydělávat,“ uvedl pro média Petr Slanina, předseda základní organizace OS Kovo ArcelorMittal ČR.

Odbory vyčkávají na stanovisko Evropské komise

O prodeji ostravské huti ArcelorMittal společnosti Liberty House se jednalo 23. ledna na zasedání Evropské rady zaměstnanců ArcelorMittalu v Lucembursku. Podle zprávy nezávislé poradenské společnosti Syndex, přednesené na zasedání, se nedoporučuje považovat prodej za projednaný. „Společnost Syndex na základě svého odborného rozboru nedala doporučení Evropské radě zaměstnanců ArcelorMittalu, aby považovala problém prodeje za projednaný, odbory nyní vyčkávají, jakým způsobem se k tomu postaví Evropská komise,“ dodal předseda Petr Slanina.

Prodej ostravské huti a několika dalších ocelářských podniků po celé Evropě, byl dojednán v květnu minulého roku mezi jejich vlastníkem, indickým miliardářem Lakšmím Mittalem a Evropskou komisí. Evropská unie tímto krokem zabraňuje v rámci ochrany hospodářské soutěže vytvoření monopolního postavení, do kterého by se miliardář Mittal dostal plánovaným nákupem největší evropské huti Ilva v Itálii.

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem