Pilsen Steel na sebe podaly návrh na insolvenci

Plzeňské hutě Pilsen Steel jsou od minulého týdne v insolvenčním řízení. Insolvenční návrh na sebe podaly hutě samy poté, co ruská banka VEB Capital odmítla jejich provoz dál financovat a nový investor se nenašel. Firma dluží věřitelům přes pět miliard korun a o práci přijde pravděpodobně kolem sedmi set lidí. O budoucnosti firmy musí rozhodnout soud.

Zaměstnanci z firmy zatím neodcházejí a vyčkávají. Oficiální informace o tom, jak bude firma dál postupovat zatím nedostali. „Zaměstnanci Pilsen Steelu jsou na odstávce, mzdy za prosinec jim byly v lednu vyplaceny,“ uvedl vedoucí regionálního pracoviště OS KOVO Ivo Kužel.

V tomto týdnu se sešli zástupci odborářů firmy Pilsen Steel s vedením plzeňského úřadu práce, kde diskutovali o tom, jak v nastalé mimořádné situaci dál postupovat. Podle vyjádření ředitele plzeňské pobočky úřadu práce Zdeňka Novotného nabízí úřad kromě možnosti zaevidování a zprostředkování vhodného zaměstnání také otevření mobilního poradenského střediska ve firmě a využití rekvalifikačních kurzů

Většina lidí práci najde

Podle vedoucího RP OS KOVO Ivo Kužele nehrozí akutní nebezpečí, že lidi práci nenajdou. Díky vysoké poptávce na pracovním trhu po kvalifikovaných zaměstnancích jich většina práci najde. „Lépe na tom budou soustružníci, zámečníci a podobné profese, po kterých je poptávka, horší to bude se zaměstnanci hutních odborností, kteří budou potřebovat rekvalifikaci nebo budou trvat na své profesi,“ uvedl pro média Ivo Kužel.

Firma Pilsen Steel patří mezi největší světové výrobce ocelových odlitků, ingotů a hřídelí určených převážně pro stavbu elektráren a lodí. Většina produkce se vyváží. Od roku 2010 je jejím majitelem ruský průmyslník Igor Šamis. Do finančních problémů se podnik dostal už v roce 2013, soud tehdy zvolil namísto konkurzu reorganizaci firmy. Nedostatek kapitálu na provoz huti se projevil už v prosinci minulého roku, kdy zaměstnanci nastoupili na nucenou dovolenou.

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem