Plzeň zažila největší protest po deseti letech

Na tři sta zaměstnanců plzeňské společnosti Zodiac Galleys Europe se v pondělí 25. června po poledni sešlo na protestním mítinku, jímž vyjádřili nesouhlas s postojem vedení společnosti při vyjednávání o kolektivní smlouvě. Akci zorganizoval Odborový svaz KOVO, jehož členové v plzeňské společnosti působí formou seskupení členů. Protest podobného rozsahu byl v Plzni po deseti letech první. Podle zástupců OS KOVO je to další důkaz toho, že po letech stagnace odbory znovu nabývají na síle.

Ivo Kužel, vedoucí Regionálního pracoviště OS KOVO Plzeň připomněl, že management v polovině května po pátém kole zastavil vyjednávání o kolektivní smlouvě. Zdůraznil, že požadavky zaměstnanců, kteří chtějí nejen zvýšení mezd, ale i 7,5 hodinovou mzdu a stejnou výši penzijního připojištění pro všechny, jsou zcela oprávněné. Zaměstnancům se nelíbí, že společnost vlastněná Francouzi sice vykázala za loňský rok značný zisk, není však ochotna se o něj přiměřeně dělit s lidmi, kteří pro ni pracují. „V dubnu společnost vyplatila dividendy ve výši 1,2 miliardy korun. Nemáme nic proti vyplacení dividend, ale kde je podíl na zisku zaměstnanců, těch, kteří tento zisk a tuto dividendu vytvořili?“ upozornil vedoucí Ivo Kužel. Za loňský rok podle něj čistý zisk Zodiacu před zdaněním činil přes 900 milionů korun.

„Elity si vždycky dovolí jenom tolik, kolik jim dovolí většinová společnost, a to jsme my všichni.  Konečně už elitám musíme ukázat, že to, co se pro ně tady vytváří, tak o to se taky budeme spravedlivě dělit. U vyjednávacího stolu se dá dosáhnout jenom něco, ale pokud chceme víc, tak se musíme všichni zvednout a ukázat, že si to už nenecháme líbit. Moc vám děkuji, že jste přišli, protože je důležité, aby to vidělo vedení této společnosti. Je důležité přivést vedení zpátky k jednacímu stolu,“ řekl na mítinku místopředseda Libor Dvořák. Lidem mimo jiné vadí také nepoměr platů mezi těmi, kdo kteří pro Zodiac dlouhodobě pracují a nově příchozími, včetně agenturních zaměstnanců. „Pracuju v Zodiacu skoro sedm let, za tu dobu se člověk samozřejmě seznámí i s agenturními zaměstnanci, takže od nich samých vím, že dostávají mnohem víc, mnohem vyšší platy, než my, kteří jsme tu dlouho, a tu práci jsme je naučili,“ vytýká vedení dvaatřicetiletý účastník mítinku.

Na mítinku vystoupil také ředitel Zodiacu Philippe Michel a zástupce nového vlastníka, skupiny Safran, Bruno Pasini. Oba deklarovali vůli k dalšímu jednání a zlepšení podmínek pro zaměstnance. „Jsem otevřený diskusi, a tomu, aby se vaše podmínky plynule zlepšovaly. Zodiac a Safron mají společnou politiku sociálního přístupu k lidem. Rád budu pokračovat v další diskusi,“ slíbil účastníkům protestu ředitel Zodiacu Philippe Michel.

„Jsem s průběhem akce spokojen, účast byla skvělá. Je to po deseti a půl letech největší protest, jaký Plzeň zažila,“ shrnul výsledek protestu Ivo Kužel. „Myslím, že dnešní mítink povede k nějakému řešení a snad se to už konečně pohne k lepšímu, pořád jsme čekali, kdy bude nějaká schůzka, marně. Tenhle mítink tomu snad pomůže,“ doufá sedmadvacetiletý zaměstnanec Zodiacu, který ve firmě pracuje už téměř sedm let. (jom)

MÉDIA O PROTESTU:

https://plzen.idnes.cz/zodiac-zamestnanec-protest-mitink-mzda-pracovni-doba-penzijni-pripojisteni-plzen-g2y-/plzen-zpravy.aspx?c=A180625_151750_plzen-zpravy_vb

https://www.finance.cz/511618-asi-tretina-zodiacu-plzen-pozadovala-pri-protestu-vyssi-mzdy/

https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/FOTO-Zvyste-mzdy-nenazranci-Cesti-delnici-se-postavili-Francouzum-Kriceli-nadavali-vypiskali-reditele-541504

Záznam zpráv Seznam TV - cca v 10 min 27 sec    https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zeman-se-schazel-s-ministry-erdogan-obhajil-post-prezidenta-a-v-centru-prahy-se-prodavaji-hrnky-s-hitlerem-50123?seq-no=50&dop-ab-variant=&source=clanky-home

 

Fotogalerie: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem