Podle SON není důvod vypovídat smlouvy s RPG Byty

Sdružení nájemníků ČR (SON) považuje za neopodstatněné výzvy představitelů nájemníků bývalých bytů OKD vlastněných společností RPG Byty, aby po změně majitele hromadně vypovídali nájemní smlouvy a byty opouštěli.

Na tiskové konferenci v úterý 25.8.  to uvedl předseda Sdružení nájemníků ČR Milan Taraba. Jak zdůraznil, stávající nájemníci mají totiž podle českých zákonů předkupní právo na byty, v nichž bydlí. To platí i po prodeji společnosti RPG  mezinárodní investiční společnosti Round Hill Capital (RHC)..

Taraba zdůraznil, že Sdružení nájemníků ČR od počátku usiluje o to, aby nájemníci bývalých bytů OKD měli zajištěny řádné nájemní smlouvy na dobru neurčitou, řádnou právní ochranu a dostupné nájemné. Proto sdružení také iniciovalo jednání  se zástupci společnosti RHC a vítá jejich prohlášení, že se pro nájemníky na jejich právech změnou vlastníka nic nezmění. Nájemníci se tak podle Taraby nemusejí ničeho obávat.

Jak ale dále uvedl Taraba, jejich předkupní právo ovšem neznamená, že by majitel měl povinnost byty prodat a ani mu nelze  určovat za jakou částku by tak měl učinit. V médiích se totiž objevily zprávy, že by se mělo jednat o 40 000 korun za byt. Tuto částku předseda Sdružení nájemníků označil za zavádějící a nereálnou s tím, že za tak nízké ceny byty neprodávaly ani obce.

Vlna spekulací okolo bývalých bytů OKD vznikla poté, co na veřejnost pronikly zprávy, že klíčový podílník ve společnosti RPG podnikatel Zdeněk Bakala některé z bytů hodlal pronajmout státu k ubytování zahraničních běženců. Informace ve veřejnosti vyvolaly vlnu nevole. Následně společnost RPG Byty, která vlastní na 43 083 bývalých hornických bytů OKD  a je tak největším soukromým poskytovatelem nájemního bydlení  u nás, začátkem srpna koupila společnost RHC.

Stalo se tak bez ohledu na Bakalův závazek v  privatizační smlouvě OKD, že v případě převodu nabídne byty přednostně nájemníkům a to za netržních podmínek. .

Za nesplnění tohoto slibu kritizoval uhlobarona Bakalu  opakovaně  i prezident Miloš Zeman a „velké morální i podnikatelské selhání“ mu v této souvislosti vytkl i premiér Bohuslav Sobotka.   (fav)

 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem