Poldovka se bude znovu dražit – tentokrát za přísnějších pravidel

Na pátek 16. listopadu se připravuje již čtvrtá, tentokrát elektronická, dražba zkrachovalého hutního podniku Poldi Kladno. Předcházející pokusy Poldovku vydražit skončily pokaždé podle stejného scénáře - vítězové dražeb ve stanovené lhůtě nezaplatili.

Spekuluje se, že vydražitelé se tímto způsobem maření dražby snaží srazit cenu podniku na minimum. Pro páteční dražbu jsou stanoveny přísnější podmínky. Na rozdíl od předchozích dražeb musí tentokrát zájemce složit dražební jistotu ve výši 90 milionů korun. Přestože minimální cena podniku činí 160 milionů korun, což je o 20 milionů méně, než činí znalecký posudek, do dražby se zatím nikdo nepřihlásil. Podle obchodního rejstříku společnost Poldi stále vlastní kyperská skupina Rucarto Limited.

Dluhy, které dosáhly stovek milionů korun, donutily vedení podniku v roce 2017 provoz z větší části zastavit. Slíbená reorganizace se nezdařila, podnik skončil v konkurzu a zaměstnanci dostali výpověď. Vzhledem k tomu, že vzkříšení Poldovky by vyžadovalo vysokou investici a zájemce s plánem znovu rozjet výrobu se zatím nepřihlásil, je naděje na obnovení podniku mizivá. Pokud se však objeví kupec, který v dražbě uspěje, byť s jiným cílem, než pokračovat ve výrobě, existuje alespoň šance na splacení části dluhů věřitelům, k nimž patří také řada bývalých zaměstnanců. (mia)

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem