Pomoc Ukrajině

Vedení Odborového svazu KOVO 7.3.2022 schválilo humanitární a finanční pomoc pro občany Ukrajiny ve výši cca 1 mil Kč. Rozhodlo přispět 0,5 mil Kč na konto Českého červeného kříže a dále 10.000 EUR na solidární fond ITUC a 10.000 EUR na konto IndustriALL Global Union založené Evropskými a celosvětovými odborovými organizacemi. Dále bude OS KOVO v národní RHSD podporovat začleňování uprchlíků z Ukrajiny do pracovního trhu v ČR při dodržení bezpečnostních předpisů a v souladu s migrační politikou vlády ČR. O dalších krocích na pomoc kolegům na Ukrajině bude vedení OS KOVO informovat dle vývoje situace válečného konfliktu na Ukrajině.


Vážení kolegové,

Ukrajinský lid je vám velmi vděčný za to, že všichni v těchto hrozných dnech stojíte na straně Ukrajiny. Mnozí z vás se připojili k demonstracím za mír a požadovali ukončení Putinovy války proti Ukrajině a našemu lidu.

Jsou to vaše činy, které nutí váhající vlády jednat a uvalit sankce proti Rusku.

Jsme vděční všem, kteří nám posílají tolik potřebnou humanitární pomoc.

Ruští vojáci útočí na ukrajinská města a vesnice už 22 dní. 22 dní je ničena největší evropská země ve střední Evropě. Rakety a letecké bomby ničí domy, školky, sirotčince a vzdělávací instituce. Během této hrozné doby byly zabity tisíce civilistů na Ukrajině a stovky dětí. Nepřítel se snaží srovnat se zemí celá města a obce. Palba míří z oblohy na civilní cíle.

Dnes ruská armáda ovládá jadernou elektrárnu v Černobylu, kde útočníci drží dělníky jako rukojmí. Agresor se nedávno zmocnil jaderné elektrárny Záporoží, největší jaderné elektrárny v Evropě se šesti bloky. Pokud vybuchne jaderná elektrárna Záporoží, následky budou nezvratné nejen pro Ukrajinu, ale pro celý svět! Navzdory schopnosti Ukrajiny zadržet ruské nájezdy zůstává uzavření nebe nad Ukrajinou jedním z klíčových problémů pro bezpečnost milionů Ukrajinců před kazetovými a vakuovými bombami a pro snížení každodenních obětí. Zavření nebe nad Ukrajinou je jediný způsob, jak zachránit životy civilistů, zachovat kritickou infrastrukturu, ochránit naši zemi a svět před možnými ekologickými a člověkem způsobenými katastrofami.

Prezident Volodymyr Zelenskyj představil toto video Kongresu USA. „Zavřete nebe nad Ukrajinou“:

https://bit.ly/3u4RZ0P

Náš odborový svaz kovodělníků a horníků Ukrajiny je členem IndustriALL Global Union. Vyzýváme vás, abyste se připojili k hlasu milionů lidí po celém světě, abychom uzavřeli nebe nad Ukrajinou a ochránili tak Evropu a svět před jadernou katastrofou a zachránili statisíce životů!

Žádáme vás, abyste apelovali na vlády členských zemí NATO, aby uzavřely nebe nad Ukrajinou!

Mnoho zaměstnanců PJSC 'ArcelorMittal Kryvyi Rih', kteří jsou členy Odborového svazu kovodělníků a horníků Ukrajiny, vstoupilo do řad územní obrany města, dostali kulomety a začali chránit město a civilní obyvatelstvo.

Oni a naše armáda naléhavě potřebují:

- ochranné vesty;

- kevlarové přilby;

- termokamery;

- vysílačky (okruh: 3-5 km.);

- dalekohledy;

- vojenské boty.

 

Pokud vám zásady vašich organizací a podniků umožňují takové položky zakoupit, zakupte je a odešlete je na polské hranice. Nyní je velmi nebezpečné projíždět územím Ukrajiny, protože se můžete dostat pod palbu. Ale naši odboroví aktivisté dodávají tuto humanitární pomoc do Kryvyi Rohu. Můžeme je potkat na polských hranicích v
https://maps.app.goo.gl/u1cKEJzo6JFPcn229

Naše armada rovněž potřebuje:

- teplé spodní prádlo;

- teplé rukavice;

- teplé ponožky;

- sešívačky na rány;

- postroje batalionového typu se zákrutem;

- toaletní ubrousky (10x20, 20x20);

- okluzivní obvazy;

- lékařské šátky;

- nenarkotická analgetika bez aspirinu;

- oční kapky (antiseptické);

- soupravy pro transportní imobilizaci (jednorázové kartonové nebo plastové dlahy);

- plachtová nosítka (škrabky);

- evakuační popruhy;

- léky proti bolesti a hemostatické látky;

- lékařské turnikety,

- obvazy,

- antibakteriální pudr na nohy a mnoho dalšího.

 

Pokud takové věci můžete koupit, pošlete je prosím také na polské hranice. Pokud můžete přijmout Ukrajince ve svých městech nebo ve vaší zemi, dejte mi prosím vědět, kde a kolik lidí můžete příjmout.

Pokud vaše organizace, podniky, zaměstnanci, členové odborů, obyvatelé mohou poskytnout dobrovolnou, charitativní a finanční pomoc, můžete tyto prostředky převést (v amerických dolarech a eurech) na multiměnový účet naší odborové organizace, který je speciálně otevřen pro poskytování pomoci těm v nouzi: Beneficiary: PO TUMMU PJSC 'ArcelorMittal Kryvyi Rih'
Account#: UA373005280000026002455083133
Beneficiary’s bank: OTP BANK JSC
SWIFT code: OTPVUAUK

Bůh Vám žehnej!

S pozdravem,
Natalya Marynyuk
Vedoucí Základní organizace kováků a horníků na Ukrajině v PJSC 'ArcelorMittal Kryvyi Rih'
E-mail: natalya.marynyuk@gmail.com
Tel. +38 067 943 46 57


AKTUALITY Svazu průmyslu a dopravy k UKRAJINĚ


Vážený pane předsedo vlády,

Odborový svaz KOVO se jako členská organizace Evropské odborové federace industriAll European Trade Union a členská organizace světové odborové federace IndustriALL Global Union připojuje ke společnému prohlášení těchto dvou odborových centrál k situaci na Ukrajině. Náš odborový svaz bude podporovat všechny kroky vlády, které povedou k mírovému řešení nastalé situace. Největší oběti přinesou řadoví občané, proti čemuž protestujeme.

S pozdravem

Jaroslav Souček
Předseda Odborového svazu KOVO


Ukrajina: dialog a diplomacie jsou jedinou cestou kupředu
Zatímco napětí ohledně Ukrajiny přetrvává, IndustriALL Global Union a členské organizace industriAll European Trade Union vyzývají k deeskalaci konfliktu a mírovému řešení. Současné napětí se týká především obyčejných lidí, každodenně narušuje jejich životy a zvyšuje
nejistotu ohledně jejich budoucnosti. Destabilizuje to také celý region a přispívá k ekonomickým a sociálním potížím. IndustriALL Global Union a industriAll European Trade Union nabádají příslušné politiky z Ukrajiny, Ruské federace, USA, EU a mezinárodních organizací, aby zdvojnásobili své úsilí a zaměřili proces na dialog a politická řešení s cílem zajistit stabilní mírový výsledek pro Ukrajinu a zaručit bezpečnost pro Evropu a země sousedící s Ukrajinou.
Při řešení krize by měla převládnout diplomacie. Vojenská konfrontace bude mít obrovské humanitární důsledky a jen nás odvede dále od dlouhodobého a udržitelného řešení. Vyjadřujeme solidaritu se všemi odborovými svazy v regionu, které byly příliš dlouho
rukojmími geopolitických konfliktů. Vyzýváme také k přeshraniční solidaritě odborů. Pouze mír a bezpečnost mohou vytvořit podmínky pro udržitelnou hospodářskou obnovu a zároveň zajistit účinnou úroveň sociální spravedlnosti a sociální ochrany pro pracující lidi a jejich
rodiny.

Celé znění podpory v českém a anglickém jazyce v přílohách PDF


  • Vedení OS KOVO podporuje případné vlastní iniciativy ZO OS KOVO k ubytovávání uprchlíků z Ukrajiny.
  • Pokud se týče poskytnutí nemovitostí OS KOVO, vyčká Výkonné vedení OS KOVO na případné požadavky ze strany vlády ČR.
  • OS KOVO bude v národní RHSD podporovat začleňování uprchlíků z Ukrajiny do pracovního trhu v ČR při dodržení bezpečnostních předpisů a v souladu s migrační politikou vlády ČR.
  • Vedení OS KOVO doporučuje členům OS KOVO účastnit se veřejných akcí na podporu občanů Ukrajiny.
  • V rámci evropských odborů (industriAll Europe Trade Union a Evropské odborové konfederace) postupujeme koordinovaně v rámci obou struktur tak, aby byla naše podpora a pomoc občanům a odborářům Ukrajiny co nejúčinnější.
  • Oslovili jsme dopisem všechny ruské odborové svazy, které jsou členy světové průmyslové odborové federace IndustriALL Global, ve kterém apelujeme na to, aby tyto svazy pravdivě informovaly své členy a veřejnost v Rusku o válečných útrapách, které způsobuje rozpoutaná válka občanům a odborářům Ukrajiny. Není možné, aby v roce 2022 umíraly v Evropě ženy a děti kvůli velmocenským zájmům vedení Ruska.
  • O dalších krocích na pomoc kolegům na Ukrajině včetně možnosti zřízení evropského solidárního odborového konta Vás budeme informovat v dalších dnech.

Soubor: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem