Pomoc zaměstnancům před důchodem

Kováci v Bosch Diesel Jihlava vyjednali mimořádný sociální program.

V jihlavské společnosti Bosch Diesel se kovákům podařilo dohodnout v rámci kolektivního vyjednávání zcela výjimečný sociální program, jaký v českých firmách zatím nemá obdobu.

Pracovníci před důchodem mohou pobírat plnou mzdu, i když budou pracovat na poloviční úvazek. Program funguje od počátku tohoto roku 2015. Vstoupit do něj mohou lidé tři roky předtím, než jim vznikne nárok na starobní důchod. Týká se výrobních zaměstnanců i pracovníků nepřímých výrobních úseků. V roce 2015 by mohlo jít zhruba o 70 lidí, během následujících let se však může dotýkat již stovek zaměstnanců, protože průměrný věk ve firmě stoupá.

Členů ZO OS KOVO je v Bosch Diesel Jihlava cca 1300, zaměstnanců kolem 4000. Existují zde dvě základní odborové organizace svazu KOVO. Předsedou II. podnikové organizace OS KOVO je Roman Bence (38). Na jednáních se výraznou měrou podílel. Předsedou základní organizace je již deset let, v roce 2014 byl zvolen členem předsednictva svazu KOVO, který také zastupuje v Českomoravské konfederaci odborových svazů. 

Celý článek čtěte v časopisu Kovák číslo 2/2015 zde: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem