Před sídlem Nexenu se demonstrovalo

Vedení korejské společnosti Nexen Tire může v pondělí 6. února očekávat další masivní protest. Necelý týden poté, co byla v úterý 31. ledna vyhlášena stávka, se před sídlem firmy znovu sejdou demonstrující zaměstnanci, odboráři a podporovatelé. Rozhodnutí padlo na dnešní schůzce zástupců vyjednávacího týmu odborů s předsedou Odborového svazu KOVO Romanem Ďurčem a místopředsedou svazu Ing. Ivo Kuželem. Protest začne v pondělí ve 14.00 před sídlem firmy. Tématem se dnes zabývala dokonce také evropská odborová centrála industriAll Europe na svém kongresu v Miláně.

V úterý 31. ledna vpodvečer se odbory sešly s vedením Nexenu, které poprvé zastupovali také dva korejští zástupci z užšího vedení firmy. Několikahodinové jednání skončilo ujištěním obou stran o pokračování sociálního dialogu. „Po dnešní schůzce s našimi odboráři v Nexenu jsme zjistili, že vedení firmy nepracuje na rozvíjení sociálního dialogu, jsme se dohodli, ale koná právě opačné kroky. Dostali jsme informace, že zaměstnance zve k podpisu dokumentů, jimiž se zavazují na stávce se neúčastnit. Pokud tento dokument podepsat odmítnou, je jim zakázán další vstup do firmy. Jsou považováni za stávkující, a firma se tím zbavuje povinnosti platit jim mzdu kvůli překážce na straně zaměstnavatele,“ popsal předseda Odborového svazu KOVO Roman Ďurčo hlavní důvod, proč se zástupci Nexenu rozhodli uspořádat v krátké době již druhou demonstraci.

Odbory i zaměstnance také pobouřilo zjištění, že Nexen požádal před několika dny soud o vydání předběžného opatření, jež by stávku překazilo. Ve svém podání se pokusil doložit, že stávka je nezákonná. Krajský soud v Ústí nad Labem však včera žádost Korejců zamítl. „To skutečně nesvědčí o tom, že by se společnost chtěla se svými zaměstnanci dohodnout a vést s nimi férový dialog,“ konstatuje předseda svazu Roman Ďurčo. „Jakmile se tato informace dostala na veřejnost, a lidé se dozvěděli o rozhodnutí soudu, začali se k našemu protestu přidávat další lidé,“ popsal reakci na kroky vedení předseda základní organizace OS KOVO Pavel Rohel.

Stávka u korejského výrobce pneumatik Nexen Tire, který sídlí v průmyslové zóně na Žatecku, vyvolala extrémní míru podpory. A to nejen u nás, ale i v zahraničí. Podmínkami zaměstnanců a protestem v Nexenu se dnes zabýval dokonce i Konres industriAll Europe v italském Miláně, jehož hlavním tématem je právě kolektivní vyjednávání. A právě selhání kolektivního vyjednávání ve zmíněné korejské společnosti je důvodem, proč se zaměstnanci Nexenu v úterý tohoto týdne rozhodli vstoupit do stávky. Již více než tři roky totiž tamní odbory usilují o uzavření kolektivní smlouvy s přiměřeným navýšením mezd. Loni v lednu se rozhodli varovat management vyhlášením stávkové pohotovosti, aby upozornili na své požadavky. Žádají navýšení mezd o 8,3 %, přičemž nástupní plat operátora výroby činí pouhých 22 700 korun. (jom)

Záznam STREAMU
 

Fotogalerie: 

Fotogalerie 2: 

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem