Předsednictvo řešilo situaci na trhu práce i evidenci členů

V pořadí již třetí zasedání Předsednictva Odborového svazu KOVO se ve čtvrtek 26. dubna  v Praze věnovalo zásadním tématům celostátního charakteru i problematice odborů v jednotlivých regionech. Předseda Jaroslav Souček referoval o situaci v některých problematických firmách a aktuálním stavu na trhu práce.

Zmínil mimo jiné společnost ArcelorMittal v Ostravě. „Problém je v tom, že Evropská komise vyzvala vlastníka Arceloru, který chce koupit hutě v Itálii, aby prodal některou ze svých evropských firem, ve hře jsou kromě Ostravy také jeho další firmy v pěti evropských zemích, například v Makedonii či Rumunsku. Důvodem, proč Evropská komise požaduje po Mittalu prodej jedné z nich je to, aby tento ocelářský gigant neměl monopolní postavení na trhu,“ popsal situaci předseda OS KOVO Jaroslav Souček. Vítkovický ArcelorMittal zaměstnává přes šest tisíc lidí, které by případný prodej ohrozil. Problémy zřejmě čekají také Meoptu Přerov, jejíž vlastník se chystá přesunout část výroby na Filipíny, což by výhledově znamenalo, že o práci přijde kolem tří set lidí.

Řada členů předsednictva potvrdila, že jedním z největších problémů na trhu práce je nedostatek zaměstnanců. „V Plzni je nezaměstnanost kolem dvou procent, máme zoufalý nedostatek lidí. Firmy to sice řeší najímáním agenturních zaměstnanců, ale situace se s nástupem sezónních prací ještě zhorší, protože řada z nich odjede například do Španělska na sklizeň ovoce,“ řekl zástupce plzeňského regionu Jan Dvořák. Na jednání v této souvislosti zaznělo, že až třetina firem se v posledních měsících setkala s predátorským přetahováním zaměstnanců.

Předsednictvo se zabývalo kromě jiného také takzvanou elektronickou evidencí členů, ta jednotlivým odborářům umožňuje využívat řady výhod a bonusů, jež pro ně OS KOVO vyjednal. Část základních organizací doposud údaje pro elektronickou databázi nedodala. „Poté, co jsme dopisem vyzvali předsedy základních organizací k nápravě, se sice situace zlepšila, přesto ze 153 oslovených ZO, ještě údaje nedodalo přibližně 100 z nich, což představuje kolem dvou tisíc členů,“ popsal současný stav místopředseda OS KOVO Tomáš Valášek. Předsednictvo v této souvislosti přijalo usnesení, že s platností od 1. května tohoto roku pozastaví poskytování služeb základním organizacím, které doposud výzvu k doplnění elektronické evidence ignorovaly, a to až na dobu šesti měsíců. (jom)

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem