Prezident přijal předáky odborových svazů

M. Zeman se s odboráři shodl na potřebě růstu reálných mezd

Prezident Miloš Zeman přijal v úterý, 10. 11. 2015, na Pražském hradě předáky Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Při asi hodinovém jednání se s nimi shodl na nutnosti růstu reálných mezd v soukromém sektoru v době růstu ekonomiky.

Prezident rovněž podporuje růst starobních důchodů a v této souvislosti se vyslovil pro změnu zákona tak, aby zajistil jejich růst trvalý. S M. Zemanem se odbory shodují i v pohledu na intervence České národní banky – obě strany udržování slabého kurzu koruny dlouhodobě kritizují. Předseda Odborového svazu KOVO Jaroslav Souček informoval prezidenta o potížích kolem skupiny Volkswagen a obavách, že by to mohlo mít dopady i na Českou republiku. O situaci v daných odvětvích informovali prezidenta i další předsedové odborových svazů.  

Během jednání se prezident vyjádřil i k úbytku členů odborů. ČMKOS zastřešuje 29 odborových svazů s asi 370 000 členy. V roce 2007 měla konfederace 33 svazů s 600 000 členy. Předseda ČMKOS Josef Středula uvedl, že odborové svazy vyvíjejí maximální úsilí k přijímání nových členů a zakládání odborových organizací ve firmách.  Narážejí přitom na odpor manažerů a vlastníků firem. Zaměstnancům, kteří chtějí založit odborovou organizaci, v lepším případě vyhrožují, v horším je pod různými záminkami propouštějí. „I přes tyto překážky odbory hledají způsoby získávání nových členů. Jen loni jich přijaly přes 11 000 a založily víc než stovku organizací ve firmách,“ informoval J. Středula M. Zemana. Prezident popřál odborům, aby se tento trend dařilo dále rozvíjet. Byl naopak kritický k nabírání nových pracovníků ve veřejné správě.

„Pan prezident se nevyjádřil pozitivně k našim požadavkům na zvýšení životního minima. My jsme vysvětlili, že z našeho pohledu to je stejný cíl, to znamená udělat vše pro to, aby bylo více motivační pracovat, ale my k tomu volíme jinou metodu, ne zastavení růstu životního minima, ale výrazné zvýšení mezd," řekl J. Středula novinářům na tiskové konferenci.

Prezident Zeman odborářům řekl, že dvacet let podporuje účast zástupců zaměstnanců v dozorčích radách firem a i nyní podporuje možnost vyšší míry spolurozhodování odborových organizací v ČR, aby byl větší dohled nad firmami. J. Středula v této souvislosti upozornil prezidenta na obrovské vyvádění zisků ze zahraničních firem, působících v České republice, mimo území republiky. „Tyto firmy přitom dostaly od státu nemalé investiční pobídky, proto by část těchto peněz měla jít na růst mezd zaměstnanců,“ dodal. Prezidentovi byla předána i nová ekonomická studie, týkající se mj. pohledu odborů na produktivitu práce. Předáky odborových svazů přijal prezident už potřetí. Další podobné setkání se má uskutečnit v blízké době.

(text KPR + red, foto Archiv KPR, Hana Brožková)

Print Friendly and PDFTisk, PDF, odeslat e-mailem